,, Balkanski lepotan“ za dobro zdravlje

Mnogo je razloga da u svoju ishranu uvrstite kesten. Miris pečenog kestena koji se širi ulicom svima nam je dobro poznat. Ovaj plod možete da jedete skuvan, pečen, kao pire ili pripremljen u čaju. U bilo kojem obliku, osetićete njegov zanimljiv ukus i dobiti sve nutritivne vrednosti.

Blago je slatkastog ukusa i ima široku primenu u kulinarstvu. Sadrži manje masti od ostalih orašastih plodova, visok procenat skroba i vitamin C.

Poznat od davnina, ukras je parkova i drvoreda. Kesten je, inače, dugovečno drvo koje može da živi i preko 200 godina. Njegova stabla stvaraju vrlo povoljne mikroklimatske uslove i štite od zračenja, prašine i vetra. Kesten se može naći u najvećem delu Evrope, mada autohtono raste na jugu Balkana – u Bugarskoj, Makedoniji, Grčkoj i Albaniji, zbog čega ga naučnici zovu „balkanski lepotan“,  kesten ima niz nutritivnih prednosti. Evo nekih.

Ilustracija: kesten, foto: pixabay
Ilustracija: kesten, foto: pixabay

Bogatstvo vitaminom C kao i mali procenat masti karakteristika je koja kesten izdvaja od ostalih plodova iste porodice. Kesten sadrži manje od 70 kalorija na 30 grama, što ga čini i namirnicom idealnom za mršavljenje.

  1. Netipičnim ga čine i folati kojima obiluje, tačnije vitamin B9 kog inače nalazimo u lisnatom povrću, a ne u orašastim plodovima i koji je zaslužan za formiranje crvenih krvnih zrnaca i sintezu DNK.
  2. Izvor je vlakana, što pomaže u smanjenju nivoa holesterola. A kako bi zadovoljili dnevne potrebe za vitaminima i mineralima preporučuje se unos 85 grama.
  3. Jedući kestenje, u organizam unosite preko potrebne elemente magnezijum i fosfor koji su važni za metabolizam kostiju, kao i kalijum koji uravnotežuje nivo natrijuma, otkucaje srca i krvni pritisak.
  4. Kesten ne sadrži gluten, zbog čega je stekao popularnost u bezglutenskoj ishrani koja ima sve više pristalica. Po svom sastavu ima najveći procenat skroba, što ga čini sličnijim kukuruzu i krompiru nego srodnim orašastim plodovima. A lako varljivo brašno kestena pokazalo se idealnim u pravljenju kolača, sladoleda, supa i sosova.
  5. Divlji kesten nije jestiv, ali ima niz lekovitih svojstava. Čaj od kestena uspešno ublažava simptome astme i bronhitisa, a kao glavni sastojak krema idealan je u lečenju proširenih vena i u borbi protiv celulita. Ekstrakt semenki divljeg kestena podstiče bolju opskrbljivanje kože kiseonikom i hranljivim nutrijentima.

Kesten uglavnom kupujemo pečen od uličnih prodavaca, premda nema nikakvih razloga dag a ne konzumiramo cele godine.

Divlji kesten za vene
Bitno je znati razlikovati divlji od domaćeg kestena, jer divlji nije za jelo. Bez obzira na to, od njega se prave razne tinkure i kreme, jer je i on veoma lekovit. Divlji kesten kao lek koristi se kod problema s proširenim venama i popucalim kapilarama, kod hemoroida, bolnih menstruacija i uvećane prostate.

Iz ove kategorije

Pročitajte i:

19.10.2023.

Gde se može kupiti dobar kesten

13.01.2022.

Koristan za ogrev, ishranu i kao medonosni

13.01.2022.

POTENCIJAL SAMONIKLIH VOĆAKA U SRBIJI

13.04.2018.

Kajsija i njena koštica

28.09.2017.

Divlji kesten za džeparac i rekreaciju

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca