Otvoren,  43. Međunarodni sajam pčelarstva „Tašmajdan 2017”.

Danas je otvoren,  43. Međunarodni sajam pčelarstva „Tašmajdan 2017”., koji će trajati do 8. oktobra. Posetioci će tokom trajanja sajma moći da kupe pčelinje proizvode vrhunskog kvaliteta, kao što su med, propolis, matični mleč, pergu, kozmetičke proizvode na bazi meda i lekovitog bilja.

Sajam je otvorio zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, i tom prilikom istakavši da Grad Beograd iz godine u godinu povećava budžet predviđen za pomoć građanima koji se bave tom granom poljoprivrede.

„Na ovaj način pokazujemo veliko bogatstvo naše zemlje, ali ujedno i veliku posvećenost ljudi koji se bave ovom vrstom posla. Takođe želim da zahvalim i Društvu pčelara Beograda, koje je osnovano još 1898. godine, i bez sumnje je jedno od najstarijih udruženja u prestonici. Društvo pčelara Beograda je partner grada na koga smo izuzetno ponosni, a u isto vreme i udruženje koje na pravi način predstavlja svoj esnaf, ali i svoj grad“, rekao je Mladenović.

Grad Beograd je od 2015. godine u potpunosti prepoznao značaj pčelarstva. Preko Sekretarijata za privredu, naveo je Mladenović, predvideli smo i konkretnu pomoć, pa je 2015. budžet bio četiri miliona dinara sa više od 65 korisnika  subvencija.

Manifestaciju su ulepšali i upotpunili i učenici Baletske škole „Lujo Davičo“ odigravši splet narodnih igara Srbije, i  KUD Poljoprivrednog Kombinata Beograd.

Slađan Simonović, vlasnik pčelarskog gazdinstva iz Beograda,  pčelarstvom se bavi 20 godina i njegov osnovni prihod na gazdinstvu je od pčelarstva. Ima 200 košnica, a planira da proširi pčelinjak. Slađan Simonović u svom asortimanu ima sve što se tiče pčelinjih proizvoda u šta smo imali priliku i da se uverimo. Slađan svoje košnice svake godine seli, i kako nam je rekao to je jako bitno u pčelarstvu jer po njemu veći prinos i bolje je kad u asortimanu ima više vrsta meda. U proizvodnom programu između ostalog ima med i propolis, a po prvi put izlaže med u tegli Saveza pčelarskih organizacija Srbije – SPOS. Kažu nam da je prošla godina bila loša i nije bilo ni 15 kilograma meda od jedne košnice. Ipak očekivanja za tekuću godinu su oko 20kg meda po košnici. Kako nam je istakao Simonović, on živi za svoje pčele, živi od pčelarstva i mora dad a sve od sebe.

Ilustracija: Stand Slađana Simonovića
Ilustracija: Stand Slađana Simonovića

Na sajmu tradicionalno, svoje proizvode izlaže i gazdinstvo  Đurđić, iz Soko banje.Kako nam je istakla Violeta Đurđić, ima paletu proizvoda na bazi meda i lekovitog bilja, tu su kreme za lice, labela, kreme za podmlađivanje.

,,Naš cilj je da zadovoljimo zahteve korisnika, pre svega kvalitetom i odgovornošću.
Zato ćemo se i dalje razvijati, osavremenjivati tehnologiju proizvodnje i proširivati asortiman proizvoda, istakla nam je Violeta.

Ilustracija: Kozmetika na bazi meda i lekovitog bilja
Ilustracija: Kozmetika na bazi meda i lekovitog bilja

Prva izložba pčelarstva u Beogradu održana je u septembru 1900. godine, a iste godine pčelari iz Srbije su u Parizu, na svetskoj izložbi osvojili zlatnu i srebrnu medalju. U novije doba, prva izložba pčelinjih proizvoda i opreme za pčelarstvo održana je 22. decembra 1973. godine, u holu Doma sindikata u Beogradu, a organizovana je povodom jubileja 75 godina osnivanja Srpskog pčelarskog društva.

U Srbiji trenutno ima oko 1.088.000 obeleženih košnica i oko 15.000 registrovanih pčelara od kojih su najbrojniji pčelari glavnog grada.

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor