Kako čuvati seno

Seno se može čuvati na otvorenom prostoru specijalno određenom za tu svrhu (senjaci) ili u posebnim objektima (šupama, nastrešnicama, skladištima, tavanima i dr.). U prvom slučaju mesto mora biti udaljeno od zgrade najmanje 50m i obezbeđeno od požara. Zemljište treba da je ocedno ili sa drenažnim sistemom.

Ilustracija: senaža, foto: Domaćinska kuća
Ilustracija: senaža, foto: Domaćinska kuća

Za plastove ili kamare mogu da se rade podovi od drvenog materijala, kamena, betona i sl. Oko njih treba uraditi kanale za odvođenje vode. Seno se dene u plastove ili kamare, samo ako je suvo (22-18% vlage) i po lepom vremenu. Ono se mora dobro slagati i gaziti, naročito u sredini, a stog, odnosno kamara, pravilno formirati, završiti i pokriti. Sa strane se seno očešlja grabuljama. Stogovi su obično visoki 4-7 m, a u osnovi široki 4-6 m. U sredini im je, obično, vertikalno pobodena motka-stožer.

Sa strane se seno obezbeđuje lemezima. Senjaci se obično ograđuju od stoke, da ih ne bi kvarili štrpkanjem i razvlačenjem. Pri upotrebi, seno zdenuto u kamare seče se posebnim nožem, vertikalno-odozgo na dole. Za objekte u kojima se čuva seno, važno je da ima dobru ventilaciju i da spreči zagađivanje ili kvašenje uskladištenog sena.

Iz ove kategorije

Pročitajte i:

30.08.2021.

PRIPREMA OVACA ZA PRELAZAK SA PAŠNJAČKOG NA STAJSKI NAČIN ISHRANE

13.07.2021.

Dobra praksa u proizvodnji sena

09.07.2021.

Dobra praksa u spravljanju sena

25.06.2021.

Gubici pri pripremi i preradi sena

03.08.2020.

Pripremanje silaže i senaže lucerke

25.05.2020.

Kada vršiti košenje lucerke za pripremu senaže?

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca