Kada se bere kupus

Kupus treba brati u trenutku pune zrelosti glavica. Zrele glavice su kompaktne i ne ugibaju se pod pritiskom prsta. Osim toga, stepen zrelosti može se proceniti i na osnovu krupnoće koja je karakteristika same sorte. Ne treba odlagati berbu zrelih glavica jer to povećava opasnost od njihovog pucanja ili pojave bolesti. Ovo je posebno važno kod ranih sorti. Berba nezrelih glavica smanjuje prinos a glavice su mekane i osetljive na oštećenja prilikom rukovanja. Nezrele glavice imaju i kraći šelf lajf.

Berba se vrši oštrim noževima odsecanjem korena što bliže glavici. Prilikom berbe treba ukloniti ovojne listove, osim poslednja 2-4 lista koji imaju ulogu da štite glavicu tokom manipulacije. Sve požutele ili oštećene listove treba ukloniti do osnove.

Kupus se čuva:

Fermentisan (ukiseljen)
– Skladišten u kontrolisanim uslovima
– Kasne sorte kupusa se u hladnjačama na temperaturi od 0-0,5 °C mogu čuvati i do 6 meseci, srednje rane 3, a rane sorte 1 mesec,
– Relativna vlažnost vazduha ne sme preći 90% uz stalnu cirkulaciju vazduha,
– Za vreme čuvanja kupus gubi na težini od 8 do 26,5%.
Zdrave, prilikom berbe, manipulacije i transporta neoštećene glavice kupusa će se lakše i duže čuvati.

Ilustracija: kišeljenje kupusa, foto: Domaćinska kuća
Ilustracija: kišeljenje kupusa, foto: Domaćinska kuća

Predugo čuvanje u neadekvatnim uslovima dovešće do žućenja listova, njihovog smežuravanja i uvijanja. Ukoliko se kupus čuva na višim temperaturama uz visoku vlažnost ubrzava se pojava truljenja u predelu korena. Osim pojave truleži, prilikom dužeg čuvanja na temperaturama iznad 0 ℃ primetan je i gubitak zelene boje usled razgradnje hlorofila.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca