Kako izbeći poguban uticaj golomrazice na pšenici

Poslednih dana,  temperature ispod  i oko nule mogu imati negativan uticaj na pšenicu, njen dalji  razvoj i budući prinos. Od čega zavisi da li će i kolika ta  šteta biti? Ako je pšenica do pojave prvih mrazeva imala optimalne uslove za razvoj, a to znači da  je ispoštovano  preporučeno vreme setve, da je biljka imala potreban broj dana sa dnevnom temperaturom iznad 6°C i usled toga uspešno obrazovan  čvor bokorenja, šteta će biti manja,  ili čak i izbegnuta.

Poštujući  preporuku stručnog lica  za količinu i način primene  mineralnog đubriva sa osnovnom obradom, dobru predsetvenu pripremu zemljišta, izborom sorte koja ima povećanu otpornost na mrazeve,   preporučenu setvenu normu od autora sorte, obavljenu setvu u optimalnom roku, setvu na preporučenu dubinu , mi stvaramo uslove za ravnomerno i ujednačeno nicanje, razvijanje dobro obrazovanog korenovog sistema i što je vrlo važno , verovatno i najvažnije formiranje čvora bokorenja na odgovarajućoj dubini do pojave prvih mrazeva.

Pa idemo redom. Unošenjem mineralnog  kompleksnog đubriva sa preporučenom formulacijom i u preporučenoj količini , na preporučen način,  mi omogućavamo biljci da ima optimalan unos neophodnih elemenata, mislim posebno na fosfor (P) i kalijum(K).  Izborom  odgovarajuće sorte koja je koliko toliko otporna na niske temperature  mi  smanjujemo eventualne štetne posledice na biljkama , a time  kasnije i na sam prinos.

Setvom u optimalnom roku mi dajemo biljci vreme da obrazuje čvor bokorenja do pojave prvih značajnijih mrazeva. Ranijom setvom od preporučene biljka ulazi u svetlosni stadijum kada počnu mrazevi  i tada je mnogo osetljivija na niske temperature. Kasnijom setvom, biljka ne stigne da obrazuje čvor bokorenja i  štete od niskih temperatura  i prizemnog mraza mogu biti fatalne.

Što je bitna dobro obavljena osnovna obrada , odlična predsetvena priprema kao i poštovanje dubine setve? Pa sa sve kvalitetnom pripremom i na pravilan način obavljenom setvom deklarisanim semenom  mi dobijamo ravnomerno  i ujednačeno nicanje biljaka i obrazovanje čvora bokorenja na preporučenoj dubini,  a to je na 2, 5 cm ispod površine zemlje.

Na toj dubini , od 2, 5 cm obrazovani čvor bokorenja će biti sposoban da izmrzle i odbačene liske zameni novim i tako umanji štetu od mrazeva.

Normalno sve su ovo nepotrebne priče kada sneg padne obilno i istovremeno sa pojavom mrazeva. Čak i mali snežni pokrivač značajno smanjuje štete od niskih temperatura zato što je sneg odličan toplotni izolator.

Da ne bi dalje zamarali poljoprivredne proizvođače sa fiziološkim procesima u biljci , savet je da se poštuju saveti struke oko agrotehnike i njena puna i pravovremena primena. Faktički mi radovima, postupcima i izborom sorte u letnjem i u jesenjem periodu smanjujemo štetu od golomrazice tokom zime. Time i na taj način će se sigurno smanjiti poguban uticaj niskih temperatura u periodu bez snega i sa manje zebnje će se očekivati snežni pokrivač.

 

 

 

 

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i:

20.02.2024.

LISNA RĐA PŠENICE

15.02.2024.

Ovo su cene na berzi kukuruza i pšenice

12.12.2023.

Razmena pšenice za brašno

27.10.2023.

Robne rezerve razmenjuju NPK đubrivo za ratarske kulture

27.10.2023.

Kada je vreme za setvu pšenice

13.07.2023.

Vlada Srbije odobrila je da Republička direkcija za robne rezerve otkupi do 200.000 tona merkantilne pšenice

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca