Leto u Mačvi bogato turističkim manifestacijama

Od početka jula pa sve do sredine avgusta više turističkih manifestacija u opštini Bogatić su jedinstvena pozivnica da dođete u ravnu Mačvu, upoznate se sa tradicijom i kulturom ovog kraja i odmorite u netaknutoj prirodi na obalama Drine i Save.

Na Ivanjdan u Badovincima već nekoliko godina se organizuju „Ivanjdanski dani“ kao kulturno-zabavna i sportska priredba koja okuplja učesnike i posetioce svih generacija.

Manifestacija počinje u jutarnjim satima takmičenjem najmlađih ribolovaca u pecanju na plovak, a u popodnevnim satima posetioci mogu da vide izložbu slika nastalih na koloniji „Most“ i prisustvuju uzbudljivom nadmetanju mladića u čobanskom višeboju. Pobednik se bira između sedam momaka koji na poljani kraj Drine demonstriraju snagu i spretnost u disciplinama u kojima se takmiče i mladići koji žele da postanu „Dubljanski vojvoda“ ili „Hajdučki harambaša“ i u joj jednoj koja je specifičnost „Ivanjdanskih dana“ – nadvlačenju konopca.

„Ivanjdanski dani“ se organizuju sa ciljem da se od zaborava sačuva narodna tradicija, ali i da se promovišu boravak u prirodi i povratak reci.

Uveče Petrovdana u Belotiću, kod Radovan kule, zadužbine velikog slikara Milića Stankovića, organizuje se „Mačvanska lila“. Manifestacija nastavlja tradiciju paljenja lila, a u prostranom dvorištu okupi se najviše dece koja od kuće ponesu lile napravljene od trešnjinog drveta, rogoza i slame, ukrašene svežim cvećem, suncokretima. Najlepše lile budu nagrađene, a na otvorenoj pozornici nastupaju dečiji folklorni ansambli. Gosti manifestacije imaju priliku i da uživaju u ukusima tradicionalne mačvanske kuhinje i zaslade se kuvanim kukuruzom.

Krajem jula u Dublju se obeležava datum značajne bitke u srpskoj istoriji, Boja na Dublju 26. jula 1815. godine, kada su ustanici ustanici predvođeni predvođeni knezom Milošem Obrenovićem u boju na Popovoj livadi u ovom mesu do nogu porazili turske snaga iz Bosne i zarobili Ibrahim pašu Nikšićkog. U ovoj bici su poginule vojvode Sima Nenadović i Milić Drinčić čiji se spomenici nalaze u porti crkve-spomen kostrunice Vaznesenja Hristovog koja je zaštićeno kulturno dobro. U okviru trodnevne manifestacije sveštenici služe liturgiju i parastos izginulim ustanicima, na tradicionalnoj koloniji su se okupljaju se slikari iz Mačve, a na pozornici u crkvenoj porti nastupaju izvorne pevačke grupe, folklori i interpretatori tradicionalne muzike.

Golobradi dečaci se nadmeću u viteštvu – skoku u dalj i u vis, borbi na brvnu, nadvlačenju klipka i penjaju u konopac, a najspretnijem se dodeljuje titula mladog vojvode dubljanskog.

U istim disciplinama završne večeri manifestacije nadmeću se mladići i najuspešniji kući nosi hajdučku sablju i titulu vojvode dubljanskog.

„Boj na Dublju“ je uvertira u tradcionalni izbor za hajdučkog harambašu na manifestaciji „Hajdučko veče“ koja se duže od pedeset godina organizuje drugog vikenda u avgustu. Na „Vasinom šibu“ u Crnoj Bari nekoliko hiljada gledalaca prati uzbuljivo nadmetanje snažnih i spretnih momaka. Ovo jedinstveno nadmetanje ima inspiraciju u „Hajduk Stanku“ Janka Veselinovića i biti „hajdučki harambaša“ je priznanje i prestiž ne samo mladićima iz Mačve već i iz drugih krajeva.

I na kraju, već pet godina u avgustu Bogatić je mesto susreta tradicije i kulture zemalja sa nekoliko kontinenata na dvodnevnoj međunarodnoj smotri folklora „Bogatfest“. Više stotina ljubitelja narodnih igara dva dana uživa u bogatstvu i lepoti narodnih nošnji i tradicionalnih igara sa svih meridijana.

Sve manifestacije tokom leta organizuju se uz podršku lokalne samouprave i Turističke organizacije Bogatić, zahvaljujući kojima se u svet šalju najlepše slike.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca