U martu, treba obaviti prvi prolećni pregled svih društava, a važno je obratiti pažnju na sledeće: količnu hrane, zdravstveno stanje, kvalitet matice, količinu legla i kvalitet saća. Osim toga, potrebno je i očistiti podnjače i dezinfikovati ih, spaliti mrtve pčele i trunje, lečiti nozemozu ili proliv pčela (ako se za to javi potreba), eventualno početi stimulativno prihranjivanje i na kraju započeti sa pripremom za pašu uljane repice.
Količina hrane nije univerzalna, već se određuje prema veličini zajednice, ali mnogi se drža pravila: jedan ram legla – jedan ram meda, ako se proceni da hrane nedostaje, dodaje se sirup (u razmeri litar vode: kilogram šećera), medne pogače ili ono čime pčelar raspolaže.
– U drugoj polovini marta, sa porastom temperature, često se javlja intenzivan porast broja pčela, koji treba da prati adekvatna količina hrane.
Sledeća bitna radnja je kontrola zdravlja legla. Pregledaju se okviri i ako se ustanovi da to znači da su pčele koristile teško svarljivi med i da imaju nozemozu, takozvani “pčelinji proliv”, bolest koju izaziva crevna bakterija, pristupa se lečenju.
Što se tiče kontrole matice, njen učinak se vidi nakon pregleda okvira po tome koliko ima izleženih jaja. Ako je učinak matice slab, ili ga u krajnjoj liniji nema, problem se rešava tako što se društvo spaja sa nekim društvom koje ima produktivnu maticu.
kada je kvalitet saća u pitanju, poželjno je da ono bude mlađe, jednogodišnje ili dvogodišnje, a to se vidi po svetlijoj boji. Ako je pak, saće tamnije, skoro crne boje, na kom su ćelije manje, u njima će se, naravno, razviti manje pčela, što nije poželjno. Takvi okviri se vade, pretapaju i pravi se prostor za postavljanje satnih osnova.
Sve ove radnje uvod su za prvu prolećnu pašu, na uljanoj repici. Ova biljna kultura je, kao i većina uljarica, u ekspanziji, a paša počinje u aprilu. U našim klimatskim uslovima, u prolećnim pašama se prikupi 50 do 60% meda, pa je vrlo značajna priprema pčela kako bi ovo doba godine dočekale zdrave i vitalne.
Detaljan prolećni pregled pčela podrazumeva:
- Očistiti podnjaču (ako to nije urađeno u februaru)
- Sanirati problematična društva (spojiti po potrebi)
- Prihraniti, takođe, po potrebi
- U zavisnosti od temperature dodatno utopliti društva
- Po potrebi proširiti prostor za leglo
- Tretirati varou ako se pojavi
- Zameniti staro i loše saće
- Gde je potrebno aktivirati pojila
- Popuniti podatke u evidencioni list društva