Domaćinska kuća
Želite veću prodaju?

Vaša reklama na pravom mestu donosi profit!

Domaćinska kuća
Želite veću prodaju?

Vaša reklama na pravom mestu donosi profit!

23. decembar 2025. Nema komentara 3 pregleda

Prof. dr Dragan Glamočić: Planiranje krovne uredbe i kalendara podsticaja

Podeli: Facebook Viber WhatsApp
Foto: Tanjug
Foto: Tanjug

Gostovanje ministra Dragana Glamočića u jutarnjem programu RTV Pinka, pokazalo je ozbiljan i odgovoran pristup stanju u poljoprivredi u jednoj od najtežih godina globalno. Ministar je realno govorio o klimatskim izazovima koji ne pogađaju samo Srbiju, već ceo svet, uz jasno podsećanje da je poljoprivreda sektor koji zavisi od prirodnih uslova i nosi najveći rizik.

Posebno je važno istaći podatke o rastu proizvodnje i izvoza mleka, jer oni pokazuju da su mere države dale rezultate uprkos poremećajima na svetskom tržištu. Činjenica da Srbija danas više izvozi nego što uvozi mleko i mlečne proizvode govori o jačanju domaće proizvodnje i konkurentnosti sektora.

Najava isplate 100 odsto podsticaja , kao i planiranje krovne uredbe i kalendara podsticaja, unosi sigurnost među poljoprivrednike i pokazuje da Ministarstvo radi planski i unapred. Važno je i to što će isplate za biljnu proizvodnju i kreditna podrška stići pre prolećne setve, kada su poljoprivrednicima najpotrebnije.

Ministar je otvoreno govorio i o problemima, poput pada potrošnje mleka i visokih trgovačkih marži, što pokazuje spremnost da se ne zatvaraju oči pred izazovima, već da se traže sistemska rešenja. Poruka da Srbija mora da se prilagođava evropskim i svetskim trendovima kako bi ostala konkurentna je realna i odgovorna.Planira se usvajanje krovne uredbe za isplatu podsticaja do kraja godine. Takođe, biće predstavljen kalendar podsticaja za narednu godinu, a isplate za biljnu proizvodnju i kreditnu podršku biće pre prolećne setve. Glamočić je ukazao na globalni pad potrošnje mleka, posebno među mladima, i potrebu za povećanjem potrošnje i smanjenjem trgovačkih marži. Srbija je izvezla 52.000 tona mleka i mlečnih proizvoda, dok je uvezla 41.300 tona, što je povećanje izvoza za 26% i smanjenje uvoza za 29% u odnosu na prošlu godinu. Cene mleka u Evropi padaju, a Srbija će morati da se prilagodi kako bi ostala konkurentna. Glamočić je komentarisao incidente prosipanja mleka kao pojedinačne slučajeve i podsetio na visoke podsticaje po kravi i junici

0 komentara
Ostavi komentar

Tvoja email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena.