Najzastupljeniji tip osnovne obrade zemljišta kod nas je konvencionalna obrada raonim plugom, gde je pokrivenost zemljišta biljnim ostacima strnina ili ekvivalent drugih gajenih biljnih vrsta u periodu kritičnom za eroziju manja od 15%. U ovaj tip obrade ubrajamo i sve one obrade izvedene oruđima sa radnim organima druge konstrukcije gde je zadovoljen uslov u pogledu pokrivenosti biljnim ostacima.
Predsetvena priprema zemljišta, ima zadatak da ukoliko je to potrebno pomogne u prilagođavanju fizičko-mehaničkih karakteristika zemljišta (gustina, veličina zemljišnih agregata) koje odstupaju od zahteva definisanih. Istovremeno predsetvena priprema se koristi za unošenje hraniva u setveni sloj zemljišta. Često se pred predsetvenu pripremu postavlja zadatak smanjenja populacije korova. Pri pokušaju da se to ostvari, treba da se držimo pravila „da nicanje i početni porast gajenih biljaka oslanjamo na vlagu u zemljištu akumulisanu tokom zime“, što znači minimalno pomeranje i mešanje zemljište, tj. minimalno isušivanje. Činjenica je da tokom aprila i prve polovine maja imamo male količine padavine ili one čak i u potpunosti izostaju.
Ukoliko je tokom jesenje obrade zemljište poravnato, tako da su odstupanja odstupanja- neravnine na međurednom rastojanju biljne vrste koju nameravamo da gajimo, manja od dubine setve, onda nam je dovoljan jedan prolaz priključkom za predsetvenu pripremu i to u vreme neposredno pred setvu. U suprotnom, ukoliko su ta odstupanja veća, potrebno je veće pomeranje zemljišta, što se obavlja u dva prohoda predsetvene pripreme. Treba se truditi da se prohod ravnanja obavi pred zimu. Ako se ne stigne, treba imati u vidu da se dosta često u našim uslovima, krajem januara i tokom februara, pojavljuje nekoliko dana sa uslovima kada ravnanje može da se izvede. Najvažniji radni organ na setvospremaču u tom slučaju je segmentirana ravnajuća daska koja treba da je nazubljena, sa dimenzijama zuba približnim dubini setve i elastično vezana za ram.