Jedna od tačaka sporazuma o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske omogućiće da izvezemo 15.000 tona suncokreta.
To bi bilo potpuno novo tržište za izvoz ove uljarice koju trenutno prodajemo u zemlje regiona i preko luke Konstanca.
Izvoznici pozdravljaju ovaj sporazum, ali i smatraju da su odobrene količine za suncokret male i da će više značiti uljarama koje imaju kvotu za izvoz sirovog i rafinisanog ulja.
Ove godine je u Srbiji proizvedeno oko 600.000 tona suncokreta.
Analitičari tvrde da je upravo izvoz zaslužan što je akontna cena u žetvi bila viša za 20 evra/t u odnosu na okruženje. Cena za Tursku se ne može u ovom trenutku ni najaviti, jer će je opteretiti troškovi transporta.
„Ovo doživljavamo kao jedan početak jednog većeg posla i u narednom periodu mi treba da uradimo sve da se pokažemo na tom novom tržištu kako bi efekti svega ovoga bili mnogo veći. U ovom trenutku je kao što znate žetva suncokreta kod nas gotova, suncokret se kod nas oko 95 odsto toga se u samoj žetvi istrguje tako da je sad uglavnom sav suncokret se nalazi kod uljara i kod njih je skladišten“, kaže Jovan Bulatović, Kompanija Konzul.
Suncokret je komplikovan za čuvanje, pa zbog toga ima i uvoza u periodu kada je žetva na drugim geografskim širinama. U Rusiji i Ukrajini je rod 20 odsto viši nego lane, pa se očekuje i veća ponuda sa tih prostora i uvoz oko 50.000 tona suncokreta.