Ovo što vidite je najveća proizvodnja loznih kalemova na svetu. Došli smo ovde ne samo da vam pokažemo proizvodnju kalemova već i to šta znači raditi udružen u jednu od najboljih zadruga u Italiji, ali i na svetu. Ovo je dakle priča o tome šta predstavlja moć saradnje poljoprivrednika u okviru Zadruge.
Raušedo je ime sela i Zadruge koja okuplja 210 članova koji rade pod kontrolom i upravljanjem tehničkih odeljenja kompanije odnosno zadruge. U celini, oni rade na proizvodnji kalemova, ali i na očuvanju istorijskih, karakterističnih ikvalitativnih karaktera proizvodnog lanca.
Njih 210 obrađuje 3.056 hektara koji se koriste za uzgoj matičnih biljaka i potomaka. Ovako velika površina omogućava Zadruzi u svakoj datoj godini i situaciji da bira i koristi samo najkvalitetnije materijale za razmnožavanje,garantujući, čak i pod ekstremnim vremenskim uslovima,proizvodnju najvišeg kvaliteta i najšireg dostupnog asortimana. Rasada se proizvodi na neverovatnih 1.200 ha To je površina koja se godišnje dodeljuje rasadnicima,odnosno članovima zadruge koji se brinu o ovoj proizvodnji.
Ovakvo proširenje obezbeđuje, pored ogromne proizvodnje,mogućnost postavljanja i upravljanja višestrukim kombinacijama kalemljenja u skladu sa njihovim specifičnim agronomskim karakteristikama i zahtevima.
Trenutno se ovde rade čak 4.000 KOMBINACIJE KALEMLJENJA
U tome se ogleda značajan proizvodni potencijal Zadruge,koji je omogućen velikim brojem udruženih članova i zato su oni u prilici da kupcima ponude širok izbor sorti i klona, kao i asortiman kombinacija kalemljenja bez premca,pružajući svake godine najpogodnija rešenja za svaki ekosistem.
Zadruga ima 1.300 ZAPOSLENIH
To je osoblje zaposleno u kontroli kvaliteta celokupne proizvodnje loznih kalemova. Ova ključna faza proizvodnog ciklusa naziva se sortiranje. Tokom ovog perioda sve kalemljene biljke se ručno proveravaju i sortiraju jedna po jedna: koren, prečnik, kalus i kvalitet pupoljaka se pažljivo proveravaju na svakoj lozi. Nepristrasnost procesa selekcije je zagarantovana činjenicom da su poreklo i proizvođač svake proverene serije potpuno nepoznati uključenim članovima osoblja, tako da se izbegava svaki oblik favorizovanja.
Harmonično umetnut u ruralni kontekst Raušeda, u srcu Friuli Venecije Đulije, oblasti sa velikom tradicijom u vinogradarstvu. On je rezultat dalekovide zadružne vizije sazrele 1965. godine, kada su zadrugari odlučili da stvore najsavremeniji centar sposoban da usavrši tehnike rasadnika i započne sopstveni program genetskog poboljšanja. Klonska selekcija je u to vreme činila prve korake i u Zadruzi Raušedo, jedina privatna kompanija koja je mogla da se pohvali titulom „Vinogradarski odgajivač“,1969. godine uspela je da homologuje prvih 51 klonova serije „Raušedo“. Zadružni rasadnici Raušedo ponovo su investirali u istraživanje i inovacije, stvarajući istraživački centar koji sada gledate. Dakle, pored složnog rada i truda, potrebno je imati i viziju kuda ide tržište i proizvodnja. Novi istraživački centar podignut je pre dve godine i u njega je uloženo 9 miliona evra.
Dr Raffaele Niedda kaže da se sada u Raušedu proizvode brojne sorte i klonovi za ceo naš region.Tako se ovde prave bezvirsune sadnice prokupca, traminca,žilavke i drugih sorti. Odavde se čak 65% proizvodnje proda u Italiji i 35% izvozi u 40 zemalja sveta. Takođe, oni imaju kompaniju u Francuskoj i kompaniju u Kaliforniji gde proizvode 5 miliona kalemova jer nije moguće izvoziti sadni materijal u SAD zbog karantina koji je propisan da traje čak dve godine.