Može se slobodno reći da je maj najzanimljiviji za pčelare. Stiže bagremova paša koja predstavlja, ako ne jedini onda najvažniji izvor nektara. Zato se treba dobro pripremiti. Prvo, treba poveriti rezervno saće u magacinu i dobro ga izvetriti, pogotovu ako je vosak štićen od voskovog moljca sumporom ili nekim drugim preparatom.
Takođe je potrebno izvrcati med, ako ga ima od uljane repice ili neke voćne vrste. Tako se omogućuje da med od bagrema bude potpuno čist od primesa drugih vrsta meda. U prvoj sedmici maja neophodno je još jedanput proveriti u kakvom su stanju pčelinja društva. Sva slaba društva treba spojiti sa jakim. Samo jaka pčelinja društva mogu da ispolje pravu produktivnost u obimnoj paši kao što je bagremova.
Pred sam početak cvetanja bagrema ovakvim pčelinjim društvima potrebno je dodati slobodnog medišnog prostora i tako ih dodatno stimulisati za pojačan unos nektara.
U ovom mesecu čekaju nas i neki problemi koji se mogu pravovremenom intervencijom izbeći, ka što je nagon za rojenjem. Osnovna i jedna od najvažnijih mera je blagovremeno proširivanje košnica.
U špicu medenja bagrema, pri povoljnim uslovima kod jakih pčelinjih društava dnevni unos nektara može da bude 6, 8, 10, čak i 15 kilograma.
Pored ovih mera potrebno je obezbediti i bolju ventilaciju u košnici i sačuvati pčelinja društva od uznemiravanja, posebno u špicu medenja. Pred kraj maja obično se stvaraju uslovi za uvećanjem pčelinjaka i tada treba društva treba veštački razrojavati. Ova mera je veoma poželjna i zbog zaštite pčelinjih društava od varoe, jer se tako razbija kritična masa varoe koja kasnije nema snage da ozbiljnije ugrozi tako formirane rojeve. Ujedno doprinosi smanjenju korišćenja hemijskih sredstava u borbi protiv varoe.