Koja čokolada je dobra za naše zdravlje?

Osnovne sirovine za proizvodnju  jedne od omiljeniih poslastica gotovo svih generacija, čokolade  su  kakao i šećer. Crna čokolada – mora da sadrži bar 40% kakao mase. Danas se proizvodi i čokolada sa 60, pa i 70-80% kakao mase.

Što je veći udeo kakaoa čokolada je kvalitetnija.

Mlečna čokolada je manjeg  kvaliteta.  Uglavnom  sadrzi 20% kakao mase dok ostatak uglavnom čini šećer, mleko u prahu, veštačke arome, i vrlo često je skup kakao puter zamenjen biljnom mašću. Ovim se objašnjava i velika razlika u ceni,  ove dve vrste čokolada.

 Kakao puter je glavna masna komponenta čokolade koja se u organizmu asimilira čak do 98 posto. Sadrži stearinsku kiselinu koja se u jetri pretvara u oleinsku kiselinu (korisnu  mast).

Ilustracija: čokolada, foto: http://cdn-img.health.com
Ilustracija: čokolada, foto: http://cdn-img.health.com

Crna i mlečna čokolada su visokokalorične, sadrže približno 500 kalorija na sto grama,  tako da treba biti  organičiti količine.
Kardiolozi preporučuju umereno konzumiranje crne čokolade kao preventivu od raznih srčanih oboljenja. Sadrži daleko više antioksidanasa nego zeleni čaj i crno vino.
Čokolada u zavisnosti  od zastupljenosti kakao delova predstavlja  pravu riznicu nutrijenasa,  neki od njih su:

  • folna kiselina i drugi vitamini B grupe vitamine /B1, B2, B5, B6,/
  • beta karoten, lecitin, vitamin E.
  • gvožđe ciji je unos vazan za prevenviju i  lečenje anemije
  • bakar koji pomaže stvaranju melanina u koži i kosi
  • fosfor – hrani celije mozga i podstice proces sazrijevanja crvenih i belih krvnih zrnaca
  • magnezijum koji regulse  gotovo sve metaboličke procese i osigurava normalnu funkciju nervnog sistema
  • kalcijim koji je osnovni gradivni element kostiju, zubi i noktiju
  • polifenolI i flavonoidI koji su mocni antioksidansi i podstiču produkciju dobrog HDL holesterola, a samim tim deluju zastitno na krvne sudove
  • katehini , antioksidansi koji se inače nalaze u caju, vocu i povrcu koji takodje preventivno deluju na bolesti srca
  • kofein koji stimulativno deluje na centralni nervni sistrem ( kofein  u crnoj čokoladi  je prisutan u  znatno manjim količinama nego u  kafi –  800 g čokolade sadrži količinu kofeina kao jedna šoljica kafe  )
  • teobromin – ima stimulativno dejstvo manji nego kofein , opušta krvne sudove,  povoljno utiče na raspoloženje, suzbija dijareju

Konzumiranjem čokolade  dolazi do stvaranja serotonina čime se podstiče lučenje supstance koja ima prirodno smirujuće i antidepresivno dejstvo.

Ilustracija: čokolada, foto: http://cdn-img.healt
Ilustracija: čokolada, foto: http://cdn-img.healt

Čokolada  sadrži biljne proteine u kojima su prisutni tanini koji se ne mogu do kraja razgraditi, pa se u krv preko creva apsorbuje  i deo nerazgrađenih proteinskih materija . One mogu delovati kao antigeni i izazvati alergijsku reakciju kod  osoba sklonih alergijama. Ovim se može pojasniti  pojava akni i crvenila i sitnog osipa kod osoba koje preterano jedu čokoladu.

 

Jedite čokoladu sa najvećim sadržajem kakaa – 70 % do 85% 

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca