Srbija će dobiti podršku od 800.000 evra iz IPA II programa EU u okviru projekta za oporavak i zaštitu starih autohtonih sorti voća i groždja i uspostavljanje baze podataka za Nacionalni registar biljnih sorti, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
Svrha projekta je podrška Srbiji u izradi pravnog okvira za olakšanje oporavka, zaštite, registracije i eksploataciju u budućnosti starih autohtonih sorti voća i grožđa, kažu u resornom ministarstvu.
Projekat je od velikog značaja za Srbiju u okviru procesa pristupanja EU, jer direktno utiče na usklađivanje zakona i procedura za registraciju sorti poljoprivrednog bilja sa zahtevima EU i međunarodnim standardima, piše u saopštenju.
Po jedan zvanični održavalac će biti određen za svaku, potencijalno ekonomski važnu, lokalnu sortu voća i vinove loze.
Održavalac će biti zadužen za očuvanje ovih sorti, uključujući i lokalne poljoprivrednike, u cilju održavanja nasleđa lokalnog genetskog resursa voća i vinove loze.
Ovako očuvani genetski resursi, mogu se dalje koristiti kao osnov da ih poljoprivrednici i proizvodjači stave u promet, kao i za razvoj novih sorti.
U saopštenju se navodi da je jedan od očekivanih rezultata sprovođenja projekta jeste i unapređenje profesionalnih veština osoblja zaposlenih u institucijama korisnicama i uspostavljanje baze podataka za Nacionalni registar biljnih sorti, uključujući i održavaoce starih domaćih i odomaćenih sorti voća i grožđa.
Na jučerašnjoj svečanoj ceremoniji otvaranja projekta, na kojoj su predstavljeni ciljevi i dosadašnji rezultati projekta, prisutnima su se obratili državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Velimir Stanojević, šef trećeg sektora operacija u Delegaciji EU u Srbiji Ričard Maša, ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco i pomoćnik ministra finansija Dušan Čarkić.
Projekat „Jačanje kapaciteta fitosanitarnog sektora u oblasti priznavanja biljnih sorti uključujući i ovlašćene organizacije“ sprovodi se kroz partnerstvo Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije i Ministarstva poljoprivredne, prehrambene i šumarske politike Republike Italije.
Ovaj osamnaestomesečni projekat, čiji budžet iznosi 800.000 evra, u potpunosti je finansiran iz IPA II programa EU za Srbiju.
Projekat će trajati do 30. novembra 2018. godine.