Biljka za aritmiju i slab želudac

Kad se neka biljka zove anđelika ili anđeoski koren gotovo je sigurno da je njena lekovitost dobro poznata.  Čaj od angelike koristi se protiv psorijaze, angine pektoris, lošeg varenja i nadimanja, bolesti želuca, kao i za čišćenje respiratornih organa.  Nije osetljiva na mrazeve.

Daje visoke prinose na vlažnim, dubokim, humusom bogatim zemljištima. Ne može se gajiti na glinovitim, vezanim zemljištima,  ili na peskovitim zemljištima sa lošim vodnim kapacitetom. Najbolje uspeva
na neutralnom ili slabo kiselom zemljištu (ph 6 – 7).

Angelika ulazi u plodosmenu u drugoj godini, na parceli koja je đubrena stajnjakom pod prethodnu kultura, ostavlja zemljište u dobrom stanju.

Zbog zajedničkih bolesti i štetočina nije preporučljivo da se posle angelike gaje drugi predstavnici iz porodice Apiaceae. Organskim đubrivima se đubri predkultura, a njihovo produženo dejstvo angelika dobro iskorišćava.

Ilustracija: Anđelika, foto: http://rulek.rs/
Ilustracija: Anđelika, foto: http://rulek.rs/

U jesen se zajedno sa osnovnom obradom (na dubini 30 – 35cm) u zemlju unosi 60-70 kg N, 100–120 kg P205 i veća količina K20 (150 – 180 kg), da bi masa korena bila  što veća.

U početku vegetacije, dok to pokrivenost površine dozvoljava, biljke se mogu folijarno prihranjivati. Razmnožava se rasadom proizvedenim na slobodnom prostoru ili direktnom setvom semena. Seme brzo gubi klijavost (za 6 – 8 meseci), pa se preporučuje sejanje odmah posle sazrevanja. Da bi se proizveo rasad, seme se seje krajem jula u hladne leje, tako da rasad angelike do jeseni, uz normalnu negu, dostiže optimalnu razvijenost za rasađivanje.

Razmnožava se putem semena posejanog direktno u zemlju. Sejanje treba da se obavi odmah po prikupljanju semena, jer ono veoma brzo proklija. Biljka se bolje razvija na mestima gde je donji sloj zemljišta vlažan i peskovit.
Sakupljanje korenja se obavlja u septembru – novembru ili martu – aprilu. Kada je reč o kultivisanoj biljci, sakupljanje sledi u prvoj, drugoj, trećoj, četvrtoj ili tek petoj godini. Korenje koje je prethodno oprano i isečeno na veće komade širine 1-3 cm i dužine 10-15 cm, suši se na suncu, ili u blago zagrejanim prostorijama.

Ako se seme za proizvodnju rasada seje u toku leta, za 1 ha potrebno je 15-20 kg semena, a ako se rasad proizvodi iz jesenje setve semena, potrebno je 25-30 kg semena, zbog brzog gubljenja klijavosti. Sa ovom količinom semena može se proizvesti 700-800 hiljada biljčica rasada odgovarajućeg kvaliteta. Rasad proizveden letnjom setvom sadi se na stalno mesto rano u proleće, a onaj iz jesenje setve u septembru– oktobra sledeće godine, i to na razmaku 60-70 x 30-40 cm. Ovaj način sadnje obezbeđuje po hektaru 41.000 do 48.000 biljaka.

Čaj od angelike deluje blago dijuretično, pa se prepoučuje za izbacivanje tečnosti i u toku prolećnog čišćenja organizma. Angelika se posebno preporučuje ljudima koji pate od angine pektoris jer sadrži blokatore kalcijumovih kanala. Ova biljka pozitivno deluje na sniženje krvnog pritiska (ali je treba pažljivo upotrebljavati ako koristite lekove kao što je aspirin). Angelika sadrži jedinjenja psoralene i zbog toga se preporučuje u lečenju kožnih bolesti kao što je psorijaza, ekcem, vitiligo, aritmiju.  Esencijalno ulje angelike (rastvoreno u nosećem ulju, na primer od badema ili jojobe) je odlično sredstvo za negu kože, naročito za stariju kožu.

Čaj od anđelike: 

1 kašičicu dodati na 250 ml vode, kuvati 4 minuta i ostaviti da odstoji 10 minuta. Piju se 2 šolje dnevno, zaslađene medom. Semenje se koristi u obliku dekokta: 1 kašičica semenja kuva se 4 minuta i ostavi da odstoji 10 minuta. Piti dve šolje dnevno, zaslađene medom.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor