Pored mleka i vune, proizvodnja mesa predstavlja značajan interes farmera. Kvalitet mesa u velikom meri zavisi od rase ovaca. Neke rase ovaca su namenjene za visoku proizvodnju mesa, dok su neke rase namenjene prvenstveno za proizvodnju vune i mleka. U zavisnosti od interesa poljoprivrednih proizvođača , kreiraju se odgovarajući proizvodni sistemi. Neke rase ovaca su prilagođenije našim uslovima, neke traženije na tržištu, pojedine imaju bolje meso, druge su pak otpornije na bolesti.
Genetsko unapređenje u ovčarstvu može se postići oplemenjivanjem ovaca i to selekcijom i ukrštanjem. Selekcija je imala ogromnu ulogu u u istoriji ovčarstva , samim tim i u formiranju mesnatih rasa ovaca, kao što su engleske tovne rase, Il de frans, teksel i dr.
Mogućnost selekcije se ogleda u favorizovanju onih jedinki koje imaju visok stepen ispoljavanja osobina značajnih za proizvodnju mesa. Prvenstveno se moraju obezbediti adekvatni uslovi ishrane i držanja.
Masa tela predstavlja najvažniju osnovu pri utvrđivanju vrednosti jedinke za proizvodnju mesa. Ona je u pozitivnoj korelaciji sa količinom mesa koja se dobija po zaklanom grlu, ali i sa dnevnim prirastom. Rentabilnost proizvodnje mesa je uslovljena konverzijom hrane, pa se naročita pažnja u selekciji posvećuje tom parametru. Ukrštanje ovaca predstavlja najbrži i najefikasniji način za povećanje proizvodnje mesa.
Transport ovaca radi klanja od farme do klanice ni malo nije jednostavan iz nekoliko razloga.
Prvo treba obezbediti adekvatan prevoz kao i dobru organizaciju kompletnog posla. Od velikog značaja je da životinje tokom transporta ne dožive stres, povredu ili eventualno uginuće. Da bi se sve ove operacije provele u skladu sa zakonom, postoje zakonske regulative čiji detalji su opisani u posebnom pravilniku. Prilikom transporta, potrebno je obezbediti dovoljne količine pitke vode, kao i odgovarajuću hranu u zavisnosti od dužine transporta. Prilikom transporta, mora se voditi računa o spoljnoj temperaturi, i transpot ovaca prilagođavati povoljnoj temperaturi koju ovce najbolje podnose. Danas je u svim klanicama, prema savremenim standardima obavezno njihovo omamljivanje. Postupak se obavlja pištoljem sa penetrirajućim klilinom ili običnim pištoljem koji se postavlja na glavu životinja u predelu iza rogova a u liniji sa ustima. Meso nekih ovaca ima poseban miris koji zavisi od sadržaja girisinske kiseline. Količina i kvalitet mesa zavise od rase odnosno populacije kao produkta različitih ukrštanja. Ovčetina je danas veoma cenjena vrsta mesa, a naročito jagnjetina kao poseban delikates. Za visoku proizvodnju ovčijeg mesa a pre svega jagnjetine u svetu se koriste različite metode ukrštanja pogodnih rasa ovaca.