Mnogo se priča o tome da imamo šanse za izvoz stoke, a malo zna o izvoznim poslovima, mada je javnost željna da čuje koliko je domaće stočarstvo spremno za inotrgovinu, imajući u vidu da je tranzicaja pojela velike farme pa je stočarstvo kao deo poljoprivrede prepušteno poljoprivrednicima da se pojedinačno snalaze.
Vest da farma „Bov-ov” u Temerinu izvozi za Izrael mušku jagnjad izazvala je pažnju, ali se ispostavilo da ta informacija i nije nova jer stočari već dve godine mušku jagnjad bele kratke vune prodaju temerinskom otkupljivaču koji ih, posle štrojenja i veterinarskog pregleda, brodom predaje kupcima u Izrael.

Mada otkupljivač nije spreman da priča o poslu za medije, uzgajivači kažu da je izvoz u Izrael spas za ovčare da bi opstali.
„Naši jaganjci po dolasku u Izrael se tove do 80 kilograma i onda prodaju za Kurban bajram“, kaže predsednik Udruženja odgajivača ovaca i koza „Bikara” iz Vrbasa Vladimir Kankaraš.
Dodaje da su zadovoljni kako teče izvoz muške jagnjadi za Izrael posredstvom farme „Bov-ov”, koja se tim poslom bavi dve godine, od kada postoji državni sporazum između naše zemlje i Izraela.
„Trenutno se dobija 10.000 dinara za jagnje teško od 20 do 30 kilograma, što je odlična cena jer na domaćem tržištu kilogram žive vage staje 300 dinara. Izvoznik nam plaća i 200 dinara po komadu ukoliko jaganjce dovedemo do otkupnog mesta, a još 2.000 dinara primamo i od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije za svako jagnje prodato klaničaru ili izvozniku. Međutim, subvencija, koja se ogleda u isplati 7.000 dinara po umatičenom grlu, nije ovčarima isplaćena za 2017. i za 2016. godinu, mada uredba o tome nije povučena pa je zato izvoz jaganjaca spas za opstanak stada i ovčara“, istakao je Karakaš.