Biomajler ili grejanje iz komposta je način ekstrakcije/izdvajanja toplote iz specijalne kompostne gomile poznate kao „Kompostno grejanje“. Njegova funkcija zasnovana je na principu kompostiranja. Tokom ovog procesa aerobne bakterije konvertuju organsku materiju u toplotu, ugljen dioksid i amonijak.
Izgradanja biomajlera je princip izgradnje kompostne gomile. Slojevi organske materije se naizmenično slažu jedan na drugi, na taj način što je potrebna ravnomerna količina ugljenika i kiseonika. Ugljenik se nalazi u „braon materijalu“ kao što je drvo, piljevima, strugotina, suvo lišće, dok se kiseonik nalazi u „zelenom materijalu“ kao što je zelena trava, zeleno lišće, ostaci iz domaćinstva (voće, povrće), stanjak (goveđi ili konjski).
Proces razlaganja organskih materija u komopstnoj gomili odvija sa na 70 0C i na taj način dolazi do stvaranja toplote koje se u slučaju biomajlera može iskoristiti za zagrevanja plastenika. Osim organske materije u kompostnu gomilu se postavljaju i PVC cevi prečnika 2,5cm. Dužina cevi zavisi od veličine biomajlera, tako da za biomajler od 8 m3 potrebno je 200 m cevi, a za biomajler od 25 m3 potrebno je 700 m cevi. Nakon postavljanja cevi i dobrog sabijanja slojeva organske materije u kompostnoj gomili u cevi se sipa od 80-100 litara vode za biomajler od 8m3.
Cevi se povezuju sa cevima postavljenim u plasteniku, a protokom tople vode od 60 0C zagreva se plastenik. Cevi u plasteniku su postavljenje po zemlji i direktno zagrevaju podlogu u kojoj se biljke razvijaju. Biomajler od 8m3 aktivan je 8-9 meseci. Nakon tog perioda dolazi da potpunog razlaganja kompostne gomile i dobija se 8m3 kvalitetnog komposta. Finansijka ulaganja za biomajler od 25m3 je okvirno 1600 eura.
Biomajler od 8 m3 može da zagreva plastenik od 60 m2, dok biomajler od 25m3 može zagrevati plastenik od više od 100 m2. Ušteda za grejanje plastenika je od 4000 do 6000 eura.