Intenzivna proizvodnja – veći prinos na manjoj površini

Bosiljak (Ocimum basilicum ),  je iz oblasti  oko Sredozemnog mora. Ne podnosi monokulturu. Đubri se stajnjakom pod prethodnu kulturu.  Kada se izvodi osnovna obrada unosi se 50-70kg/ha, fosfora i 40-60 kg/ha kalijuma. Presetveno se unosi i 30-50 kg/ha azota.  Potrebna je vlaga u fazi klijanja,  nicanja, izbijanja izbojaka i pupanja,  traži topla plodna zemljišta. Osnovnu obradu uraditi u jesen i u proleće uraditi predsetvenu pripremu . Može se gajiti iz semena i reznica. Za 1 ha je potrebno 2.5-3.25 kg semena. Dubina setve je 1-2 cm u kućice. Kada se gaji pomoću rasade međuredni razmak je 50cm i u redu 25 cm. Bosiljak se kosi dva puta godišnje , prvi put pred i u cvetanju i drugi put u septembru.

Ilustracija: bosiljak, foto: G.Đ.
Ilustracija: bosiljak, foto: G.Đ.

Žalfija ( Salvia officinales) se unosi u tlo koje je u jesen duboko i kvalitetno odrađeno. U proleće se površina izravnja. Ako se setva obavlja semenom onda je to najkasnije do 15 . marta. Dubina setve 1-2 cm . Potrebno je 10-12 kg/ ha semena. Rasad se rasađuje na međuredni razmak od 70cm i u redu 40-50 cm najčešće u jesen. Kosi se na visinu od oko 10 cm. I to po lepom isuvom vremenu. Važno je da se stalno parcela čisto od korova. List se bere kada žalfija počne cvetati. U toku godine dva do tri puta.Ne podnosi višak vode u zemljištu pošto koren brzo istruli.Organsko đubrivo se unosi pod osnovnu obradu i to oko 20-30 t/ha , kao i 50 kg/ha azota , 70kg fosfora i i 70-80 kg/ha kalijuma.

Kamilica ( Matricaria chamomolla ) je jednogodišnja biljka kratkog vegetacionog perioda.  Podnosi monokulturu i na istom zemljištu može da se gaji 2-3 godine . Osnovna obrada se obavlja na 15-20 cm. Đubri se sa mineralnim azotnim đubrivom i to sa 30-50kg/ha azota , 50-70kg/ha fosfora  i 40-50 kg/ha kalijuma. Setva može biti jesenja i prolećna , bolji rezultati su sa jesenjom setvom , početkom septembra u vlažno zemljište. Za setvu je potrebno 3-4 kg/ha semena. . Bere se po lepom i suvom vremenu , ručno više puta

Lavanda (Lavandula anqustifolia), je višegodišnja kultura. Tokom cele vegetacije zahteva visoke temperature. Voli  parcele zaklonjene od vetra,   sa dosta svetla. Predkultura treba da ostavi nezakorovljenu parcelu. Osnovnu obradu uraditi u jesen na dubinu oko 30 cm i istovremeno uneti stajnjak i u proleće pripremiti predsetveni sloj dubine do 15 cm. Jesenjom dubokom kultuvacijom od 10-15 cm se unosi i 60kg azota i 30-50kg/ha fosfora , svake treće godine uneti i dobro zgoreli stajnjak. Cvasti se beru kada procveta 50-75 % cvetova. Beru se ručno. Ostaje na istoj parceli oko 15 godina.

Ilustracija: polje lavande, foto: G.Đ.
Ilustracija: polje lavande, foto: G.Đ.

Neven (Calendula officinalis) , je jednogodišnja biljka. Osnovna obrada se obavlja u jesen. Predsetvena priprema u proleće . Setva se obavlja što ranije u martu , mašinski sejalicama na međuredni razmak od 50 cm i na dubinu 3-4 cm . Za setvu jednog hektara dovoljno je 5-6 kg semena. Berba cvetova se obavlja ručno ,obično dva puta nedeljno. Neven brzo raste pa prvi cvetovi se formiraju već nakon 40 dana posle nicanja.

Majčina dušica (Thymus serpyllum ), je biljka na koju se kod nas posle pomene njenog imena odmah pomisli na lekovito bilje. Tlo se duboko ore u jesen i u proleće  se sa što manje radnji  dovodi u povoljno stanje ( ravno , sitno-mrvičaste strukture) kako bi se sačuvala vlaga. U klijališta se seme seje u martu , a u maju se iznosi na otvorenu parcelu. Obavezno raditi međurednu kultivaciju , a u redu okopavati. U prvoj godini se jednom kosi , a u drugoj dva puta, visina reza 7-10 cm,  ako se ručno bere treba biti pažljiv nikako je ne čupati , pošto se tako uništava.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor