Sočnu voćku plave, crvene ili žute boje, zavisno od vrste, osim zbog dobrog ukusa, poželjno je uvrstiti u svakodnevnu ishranu zbog brojnih vitamina i hranljivih sastojaka koji se nalaze u njenom sastavu, čineći je dobrim lekom u prevenciji mnogih bolesti
Pored toga što se šljiva koristi u domaćinstvu za pravljenje džemova, pekmeza, slatkog i nezaobilazne rakije, nije previše poznato koliko je ova voćarska kultura lekovita.Nauka je potvrdila da plodovi šljive predstavljaju izvor vitamina C, E, K, a bogati su i organskim kiselinama, ugljenim hidratima, magnezijumom, kalcijumom itd.
U narodnoj medicini obloge od rakije komovice, šljivovice ili prepečenice pomažu u lečenju mnogih bolesti kao što su povišena temperatura, reuma, bolovi u zglobovima. Iako se ne koristi redovno u ishrani, preporučuje se njeno konzumiranje zbog toga što veoma povoljno utiče i na lečenje akni, bubuljica, depresije, gojaznosti, gubitka pamćenja, pada imuniteta, protiv prehlade i gripa, mučnine itd.
Konzumacijom šljiva smanjuje se nivo šećera u krvi i na taj način se smanjuje rizik od tip 2 dijabetesa.Stručnjaci su utvrdili da se poboljšava pamćenje, a pomaže pri kontroli visokog krvnog pritiska i smanjuje rizik od moždanog udara. Suve šljive pomažu da se ubrza varenje. Kada se suve šljive potope u vodu i zamrznu, mogu se konzumirati u ishrani, a to bi trebalo da doprinese većoj gustini kostiju u kičmi i podlaktici.
Šljive su jako važne i za zdravlje očiju. Njihovim unošenjem u organizam smanjuje se rizik od nastanka žute mrlje koja se najčešće javlja kod starijih osoba.
Zahvaljujući prirodnim zaslađivačima sorbitol i fruktozi suve šljive su idealna namirnica za smanjenje želje za slatkim. Istovremeno, ne izazivaju neželjene efekte kao što su povećanje telesne mase ili povećanje šećera u krvi – naravno ako se konzumiraju u malim količinama. Suve šljive mogu brzo da nas zasite i ublaže osećaj gladi i nelagodnosti u stomaku. Upravo zbog toga su suve šljive dobre za mršavljenje.
Procenjuje se da u Srbiji ima oko 40 miliona stabala šljive u rodu.
Čak i posle sušenja šljive zadržavaju sve vredne vitamine i minerale i vredan su izvor energije. Osim toga, šljive su odlična zamena za lekove protiv zatvora jer sadrže tri sastojka koja omogućavaju pravilnu probavu. To su pre svega netopiva prehrambena vlakana (ključna za prevenciji zatvora), prirodni šećer sorbitol i chhidroksifenil isatin, matariju koja podstiče kontrakciju creva (osnovni proces za redovno pražnjenje creva). Da bi se regulisala probava, treba pojesti po pet suvih šljiva dnevno.
Šjiva se svrstava u malobrojne namirnice koje sadrže više oksalata od drugih jestivih biljaka i kada im se koncentracija u organizmu mnogo poveća (što šljive mogu da uzrokuju) oni se kristalizuju i mogu da izazovu zdravstvene probleme. Iz tog razloga, ne treba preterivati sa ovim slatkim plodovima, posebno ako patite od bubrega ih žuči. ” Oksalati u organizmu, takođe, utiču i na apsorpciju kalcijuma, pa se onima koje uzimaju suplemente kalcijuma preporučuje da šljive jedu najmanje 2-3 sata pre uzimanja suplemenata.