Jagoda je rod skrivenosemenica iz porodice ruža. Spada u voćne vrste čiji plodovi nisu pogodni za duže čuvanje. Jagoda je osetljiva na pritisak prilikom pakovanja, te dolazi do povređivanja ploda i gubitka boljeg plasmana i cene na tržištu. Kako bi se izbegle povrede ploda, neophodno je direktno smeštanje plodova u gajbice i plastične kutije. Odvajanje peteljke ploda od biljke potrebno je uraditi uz pomoć makaza bez pritiskanja ploda. Zatim sledi klasiranje ploda po boji i krupnoći.
Naknadno klasiranje trebalo bi izbeći zbog povrede ploda prilikom premeštanja iz jedne u drugu ambalažu. Transport do skladišta potrebno je izvršiti vozilom sa rashladnim uređajem u roku od dva sata nakon berbe. Zavisno od udaljenosti tržišta neophodno je prilagoditi temperaturu u skladištu. Sistemi za hlađenje moraju biti dovoljne snage da ohlade celu količinu ploda u kratkom vremenskom periodu. Održavanjem visoko relativne vlažnosti vazduha i niske temperature obezbeđuje se manji gubitak mase, boje i arome ploda. Svežu jagodu najbolje je konzumirati u roku od sedam dana nakon izvršene berbe.
Plodove jagode zamrznute na temperaturi od -18 do -20 stepeni. Na taj način jagoda je na raspolaganju godinu i više dana. Posle berbe plodovi se u odgovarajućoj ambalaži unose u pretkomore za rashlađivanje, a potom u tunele za smrzavanje, takozvano šokiranje. U tunelima su temperature od -30 do -50 stepeni, a zamrzavanje traje od 10 do 14 sati. Po iznošenju iz tunela smrznuti plodovi se pakuju u ambalažu i takva jagoda se naziva original.