Podaci Republičkog geodetskog zavoda Srbije pokazuju da se cene oranica znatno razlikuju po regionima. Prema računici izvedenoj na osnovu 12.600 kupoprodajnih ugovora, prosečna cena poljoprivrednog zemljišta u Srbiji prošle godine dostigla je 6.000 evra. Ako se prosek uporedi sa nedavno objavljenom evropskom statistikom, to je više nego u svim državama u regionu gde ne prelazi 5.000 evra.
Kako se i očekivalo, hektar je bio najskuplji u Vojvodini, tačnije u Južnobačkom regionu gde je njegova srednja cena dostigla iznos od 10.300 evra. Rekord je zabeležen u okolini Rumenke gde je prodavac za parcelu od 57 ari uspeo da dobije 30.000 evra, što je vrednost hektara za zemljište u blizini Novog Sada popelo na neverovatne 52.000 evra.
U Srbiji je prošle godine bilo još nekoliko sličnih transakcija, i to uglavnom u Vojvodini (Veternik, Čenej, okolina Kule). Izuzetak na listi od pet lokaliteta gde je hektar vredeo više od 40.000 evra jeste slučaj iz okoline Preševa – prodat je za 40.350 evra.
Nedeljko Malinović, stručnjak za trgovinu zemljištem, ističe da su tako enormno visoke cene sumnjive.
– Nema računice da neko toliko plati zemlju. Takve transakcije se ne mogu uzimati kao parametar jer će te parcele verovatno biti preimenovane u građevinsko zemljište – kaže naš sagovornik. Potvrđuje da su poslednjih godina oranice poskupele sto odsto, a najveći uticaj na takvo stanje na tržištu imao je rast cena poljoprivrednih proizvoda, zbog čega su mnogi počeli da se bave poljoprivredom.
– Zbog rasta tražnje, to je automatski podiglo cene zakupa zemljišta. Takvoj situaciji kumovali su i tajkuni koji su u Vojvodini pokupovali stotine hiljada hektara zemlje. Ali u mnogim delovima Srbije ne možete naći veće parcele, nema ih u prodaji. Ozbiljni proizvođači traže komplekse od 50 hektara pa naviše, što je praktično nemoguće kupiti, osim u nekim delovima Vojvodine. U Šumadiji takvih parcela nema – objašnjava Malinović. Primećuje, dodaje, da je u poslednje vreme cena oranica ipak u blagom padu zbog prošlogodišnje suše, što će se, kako prognozira, nastaviti ako i ova godina ne bude rodna.
Analitičari, međutim, očekuju da će cene još ići gore kako se budemo približavali EU. Ali ne znatno mnogo, kako se do sada spekulisalo jer su u pojedinim regijama već dostigle svoj maksimum. Čak su i najskuplje parcele u Bačkoj i dalje neuporedivo jeftinije od oranica sličnog kvaliteta u pojedinim evropskim državama.