Junsko otpadanje plodova je primarno vezano za oplodnju, a faktori spoljne sredine, suša i ishrana samo pospešuju ovu pojavu. Najviše otpadaju plodovi sa nerazvijenim semenkama ili sa malim brojem normalno razvijenih semenki.
Uzrok otpadanja je nedovoljna količina hormona. Plodovi se slabije razvijaju i sitniji su od normalnih plodova, a pri dodiru lako otpadaju.
Intezitet junskog opadanja dosta zavisi i od ishrane i zavisi od deficita vode tako da se dešava da u tom periodu usled deficita voda opadnu i plodovi koji bi se u normalnim uslovima zadržali do zrenja.
Otpadanje plodova je intezivnije kod mladih stabala koja imaju veći vegetativni porast jer je potrošnja vode prvenstveno usmerena na održavanje vegetativnog porasta na štetu rasta plodova. Kod stabala koja su normalno opterećena rodom to ne pričinjava neku veliku štetu jer se smanjen broj plodova nadoknađuje većom krupnoćom. Opadanje plodova u fazi zrenja karakteristično je samo za neke sorte. Na ovo dosta utiču i faktori spoljne sredine, suša u periodu sazrevanja plodova, česte promene vlažnosti zemljišta, vetar i druge nepogode. Sorte koje imaju prirodno krupnije plodove i krupniju peteljku otpadaju više nego plodovi sa dugom peteljkom. Stepen opadanja plodova pred berbu može imati značajne ekonomske posledice, pa je izbor sorti i sa ovog aspekta vrlo značajan.