Obično pod ispravnošću atomizera naši voćari podrazumevaju rad pumpe, odnosno dobar pitisak i vizuelnu protočnost dizni. Svakako da je pumpa atomizera praktično „srce“ atomizera, ali njena ispravnost ne garantuje 100 % kvalitetnu zaštitu. Ono na šta voćari obraćaju vrlo malo pažnje su kvalitetni mešači i dizne atomizera. Glavni razlog gubitka tečnosti i loše pokrovnosti su: istrošene i oštećene dizne, loš protok vazduha na ventilator, nedostatak i neispravnost mešača, manji broj filtera i njihovo neredovno čišćenje.
Testiranje atomizera najbolje je izvršiti posle zime (kada prođu niske temperature) i neposredno pre početka sezone kako bi se atomizer podesio i bio spreman za rad. Na početku sezone potrebno je uraditi sledeće radne operacije: proveriti da li ima nečistoća u rezervoaru atomizera, pre stavljana dizni natočiti malu količinu vode i pomoću pumpe oprati rezervoar i creva na atomizeru, oprati dizne i postaviti ih u njihova ležišta, koristiti podloške da se spreči curenje sa strane i ne previse pritezati kućište dizni, proveriti i očistiti filtere (mali i veliki), testirati i podesiti manometer, kupiti nove dizne ukoliko su stare istrošene ili oštećene, podesiti pritisak na osnovu tabele proizvođača dizni, odrediti optimalnu brzinu kretanja traktora. Prevelika pokrovnost je isto tako loša kao i premala pokrovnost.
Zbog prevelike pokrovnosti dolazi do kapanja tečnosti sa površine biljnih organa i slivanja, što ima dvostruko štetni efekat. Prvo delovi biljke ostaju nezaštićeni, a na delove gde je došlo do nagomilavanja tečnosti može doći do fitotoksičnosti i ožegotina biljnih organa.