Kako zaštititi krompir od plamenjače i zlatice

Najznačajnija i najraširenija bolest krompira je plamenjača krompira .Nema godine kada se ova bolest ne javlja,ranije ili kasnije u toku vegetacije u različitom intezitetuu zavisnosti od uslova za razvoj bolesti.Ukoliko su povoljni uslovi za pojavu i razvoj parazita, a to su umereno visoke temperature sa čestim kišama i dugotrajnom rosom, štete su velike, često i potpune. Žarišta
bolesti najčešće se nalaze na mestima gde su najpovoljniji uslovi za njen razvoj.ž To su uvale, zaklonita i neprovetrena mesta tamo gde se duže zadržava rosa i gde je zbog slabog provetravanja visoka vlažnost vazduha.
Simptomi se javljaju na celoj biljci krompira: lišću, stablu, i krtolama. Prvo se javljaju na listu u vidu maslinasto – zelenih pega na ivici lista. Na naličju lista, posebno u uslovima povećane vlažnosti, na ivičnom delu pege uočava se beličasta prevlaka od reproduktivnih organa gljive, što je karakterističan znak za plamenjaču.

Ilustracija: Krompir na pijaci, foto: S.K.
Ilustracija: Krompir na pijaci, foto: S.K.

Na stablu se javljaju tamne pege koje se spajaju, tako da čitava stabljika biva zahvaćena. Na parceli se oseća karakterističan miris. Bolest može da se proširi i na krtole. U početku se na zaraženim krtolama javljaju tamne pege koje  zahvataju veći deo površine krtole. Na preseku krtole uočava se obolelo tkivo, rđaste boje. Zaražene krtole se teško čuvaju i obično brzo propadaju
Zaštita krompira od plamenjače podrazumeva kombinaciju agrotehničkih mera i primenu hemijskih sredstava. Primena fungicida mora biti preventivna sa dobrom aplikacijom preparata na sve nadzemne delove biljaka, jer samo preventivna primena i dobra pokrivenost istretirane površine, može osigurati zaštitu od zaraze i tako sprečiti razvoj bolesti.
Intervali između tretiranja su 7 – 8 dana, ako su povoljni uslovi za razvoj bolesti, odnosno 10 – 14 u uslovima nepovoljnim za razvoj bolesti. Veoma važan momenat kod primene fungicida je korišćenje dovoljne količine vode po jedinici površine. Preporučuje se u zavisnosti od porasta biljne mase od 600 –900 l vode za jedan hektar, da bi fungicid bio nanet i pravilno raspoređen po
čitavoj površini biljke.
Obično se sa zaštitom krompira od plamenjače počinje kada je krompir u fazi sklapanja redova što je naravno pogrešno.Treba pratiti uslove za pojavu i razvoj bolesti, jer ako su povoljni vremenski uslovi i u prisustvu inokuluma, zaraze se mogu ostvariti i dosta ranije, u početnim fazama rasta krompira.
Na početku vegetacije dok su biljke manje, a tada su obično i uslovi za pojavu plamenjače slabiji, treba koristiti fungicide kontaktnog delovanja.U vreme intezivnog porasta, pred, tokom i nakon cvetanja preporučuje se primena preparata sistemičnog delovanja.
Na kraju vegetacije, u vreme sporijeg razvoja biljaka, upotrebljavaju se sporiji sistemici, a na samom kraju vegetacije fungicidi Ridomil goldMZ 68-WG (mankozeb+ metalaksil -M) 2,5 kg/ha Akrobat MZ-WG (mankozeb+ dimetomorf) 2-2,5 kg/ha Equation pro-WG(cimoksanil+ famoksadon)0,4 kg/ha Shirlan500 SC (fluazinam)0,4l/ha. 

Krom­pi­ro­va zla­ti­ca (Lep­ti­no­tar­sa de­ce­mli­ne­a­ta) naj­o­pa­sni­ja je eko­nom­ska štetočina u pro­iz­vod­nji krom­pi­ra na na­šim pro­sto­ri­ma. Naj­ve­če šte­te na­no­se lar­ve, ko­je mo­gu po­je­sti či­ta­vu li­snu ma­su za re­la­tiv­no krat­ko vre­me. Usled to­ga pri­no­si mo­gu bi­ti uma­nje­ni za vi­še od 50 od­sto

Da­nas po­sto­ji ve­li­ki broj pre­pa­ra­ta za efi­ka­sno su­zbi­ja­nje zla­ti­ce. Po­sto­je sred­stva za br­zo uni­šta­va­nje i za tzv. po­ste­pe­no umi­ra­nje. Ne­ki pre­pa­ra­ti de­lu­ju na zla­ti­cu kon­takt­no, ne­ki ome­ta­ju pre­svla­če­nje in­sek­ta, de­lu­ju na crev­ni trakt ili mo­zak. Poja­vom tzv. bi­o­in­sek­ti­ci­da u znat­noj me­ri je re­šen pro­blem re­zi­stent­no­sti kod mno­gih in­sek­ti­ci­da. Pri za­ššti­ti je naj­bit­ni­je oda­bra­ti pra­vi mo­me­nat za naj­ve­ću efika­snost oda­bra­nog pre­pa­ra­ta. Krom­pi­ro­vu zla­ti­cu naj­bo­lje je pr­ska­ti pre naj­ve­ćih vru­ći­na u to­ku da­na, jer mla­de lar­ve idu na na­ličje li­sta i ka sred­njem li­šću ka­da je sun­ce naj­ja­če. Tre­nut­no su ak­tu­el­ni pre­pa­ra­ti ko­ji sa­dr­že ak­tiv­ne ma­te­ri­je: imidaklo­prid, ace­tam­pi­rid, chlort­hi­a­ni­din, ti­a­klo­prid i del­ta­me­trin itd. Mno­gi preparati gu­be efi­ka­snost na­kon osam do 10 go­di­na in­ten­ziv­ne pri­me­ne (pi­re­tro­i­di itd.). Uko­li­ko se po­ja­vi pro­blem s ma­lom efi­ka­sno­šću pre­pa­ra­ta, ne tre­ba povećava­ti do­zu pri sle­de­ćem pr­ska­nju već uze­ti no­vi pre­pa­rat.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca