Oprezno sa beračem za kukuruz

Za bezbedno otklanjanje zastoja – zagušenja prvo treba zaustaviti traktor i ugasiti motor . Ovo je obavezno pravilo za sve priključne mašine i uređaje koji imaju uređaje koji rotiraju i osciluju. Savremeni kombajni imaju ugrađen uređaj za odgušivanje dok na traktorima iz sistema IMT odgušivanje se izvodi na sledeći način. Ručica za uključivanje priključnog vratila postavlja se u donji položaj koji omogućava da vratilo dobija pogon preko točkova i traktorski agregat za berbu kukuruza voziti u nazad.

Kombajn berač treba da radi na 540 o/min priključnog vratila traktora . Od svih oruđa i mašina najviše nesrećnih slučajeva se događa prilikom berbe kukuruza kombajnom. Prilikom rada kombajna berača često dolazi do zastoja i zagušenja i to predstavlja opasan momenat kada zbog nepažnje može doći do vrlo teških povreda pa i gubtka života.

Najčešći zastoji se dešavaju na komušaljki i hederu.

Ilustracija; berba kukuruza, foto: Svetlana Kovačević
Ilustracija; berba kukuruza, foto: Svetlana Kovačević

Prilkom vožnje u nazad priključno vratilo će se obrtati u suprotnom smeru koji se ostvaruje tokom berbe.

Najčešća greška u praksi u radu sa kombajnima beračima je otklanjanje zastoja dok je mašina u radu. Svaki takav pokušaj je uvek bliži nesreći nego što je rešavanju problema. Zbog same konstrukcije komušaljke i hedera zadobijene povrede su izuzetno npravilne i pogubne a zbog velikh sila uglavnom dolazi do gubitka ruke gde je često povređeni i životno ugrožen.

Kako se radovi ubiranja kukuruza izvode do kasno u jesen u otežanim vremenskim uslovima sa puno blata na terenu obavezno pre svakog izlaska iz njive treba očistiti blato sa točkova  traktora i berača i proveriti ispravnost svetlosne signalizacije

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca