Il de Frans je rasa ovaca poreklom iz francuskog regiona Ile-de-Frans, blizu Pariza. Prvi put je razvijena na francuskom veterinarskom fakultetu 1830, godine, ukrštanjem rasa Dišlej Ličester i Rambuje, a prvobitno je poznat kao Dišlej Merino, što znači da je u početku bila kombinovana rasa meso-vuna, a sada je selekcijom dat primat mesu.
Il d` Frans je jedna od najboljih mesnatih rasa širom sveta, a prisutna je u Južnoj Africi, Australiji i Južnoj Americi, u Evropi, kao i u našoj zemlji, naročito posle Drugog svetskog rata.
Ovce rase il d`frans su velikom formata, ranostasne i teške. Imaju široku glavu, izbočene očne duplje, a ovce i ovnovi su šuti, što im je rasna karakteristika. Vrat je kratak i vrlo muskulozan. Naročito su naglašene širine leđa, zaobljene sapi i butovi a noge su srednje visine i čvrsto građene. Celo telo je obraslo vunom osim nogu i ušiju koje su obrasle belom dlakom. Po proizvodnim karakteristikama ova rasa je specijalizovana za proizvodnju mesa. Izražena su joj reproduktivna svojstva, tako da se estrus javlja tokom čitave godine. Pošto su ranostasne u pripust mogu ući već sa 12 meseci, a kada se gaje u odgovarajućim uslovima od stotinu ovaca može se dobiti u proseku i do 160 jagnjadi godišnje. Jagnjad se rađaju sa telesnom masom od 4-5 kg a dnevni prirast im je preko 300 grama. Ovce dostižu masu od 70 do 90 kg, a ovnovi čak do 150 kg telesne mase.
Podgorina važi za nekada najjači govedarski kraj, zapamćen po velikom broju grla u tovu, kategorije junadi (bebi bif), koji je i danas zastupljen u ovom kraju, ali u veoma manjem broju, i gde sada dominira ovčarstvo. U selu Osladić, 20 km od Valjeva, na južnom podnožju Vlašića na obema obalama Osladićske reke, koja teče iz Vlašića, interesantno je imanje Živkovića, sa preko stotinu ovaca ove rase, kao nekdašnje poznate tovljače junadi.
U razgovoru sa vlasnikom Živkom Živkovićem, na pitanje kako je došao na ideju da izabere baš ovu retku rasu, istakao je: „ Na nagovor svog zeta, 2011.godine je kupio prvih 10 ovaca, koje su se dobro pokazale, a zatim je nabavio ovnove dobre genetike, poreklom iz Ašanje, Željka Krnjaje, i farme Miljkovića iz Sapine, i da je odgoj je išao samo ulaznom putanjom.“
S obzirom da je il d` frans industrijska rasa, i zbog prilagođavanja na pašni način ishrane, Živko je istakao da je dobra paša ključ za napredak svake rase, i da ima dosta svog pašnjaka, a u ishrani dodaje koncentovanu smešu, koja se sastoji od žitarica koje uzgaja na svom domaćinstvu, uz dodatke premiksa, kao i silaže u zimskom periodu, i naravno sena.
Zanimljivo je to što je Živko za uzgoj ovaca iskoristio svoj nekadašnji objekat za tov junadi, preuredio u ovčarnik, i da mu se i tu rasa pokazala otpornom, i veoma prilagođena svim uslovima. Što se tiče bolesti ne odskaču ničim od drugih rasa, i da nema velikih gubitaka, a da veterinari nemaju velikog posla shodno rasi, kao još jedan znak dobrog kvaliteta il d` fransa. Ovce su odlične majke, imaju jako izražen majčinski instikt, i dodaje da ni jedna nikada nije odbila jagnje, a temperametom su vrlo plašljive i nemirne, što je malo iznenađujuće za tovne rase.
Sada ima preko stotinu ovaca na imanju, sve su umatičene, i za njih uredno dobija subvencije, a kada je počeo da kupuje ovce, kaže da nije mogao lako da ih umatiči, da niko nije hteo da mu prihvati ovu rasu u Kolubarskom kraju, jer je niko nije ni imao. Tako je tražeći matičnu službu našao „AGROTIM PLUS“ D.O.O. u Sremskoj Mitrovici, kojoj je ostao i dan danas veran, i ima odličnu saradnju.
Živko ističe da se nijednog momenta nije pokajao, iako su mnogi u početku bili skeptici, on je uspeo u svom cilju, i u planu mu je širenje stada, a samim tim i pravljenje novog objekta, i što je najvažnije, porodica ga podržava. Živkovići poseduju i farmu od 15 umatičenih krava muzara simentalske rase, koja uspešno napreduje napornim radom ove porodice.