Kvalitet i količina mesa u velikoj meri zavise od pola: muške neuštrojene životinje imaju više mesa, a manje masti, koža i kosti su im teže nego kod ženki. Meso im je tvrdo i često ima neprijatan polni miris. Taj miris može se osetiti i kod nerasta nutraka i grla koja su uštrojena kratko vreme pre klanja. Ponekad je toliko neprijatan, da je meso neupotrebljivo za jelo.
Da bi se sa sigurnošću izbegao polni miris, nerast se mora uštrojiti najmanje dva do tri meseca pre klanja. Muška grla se štroje pre nego što se stave u tov, jer rano uštrojene životinje imaju nežnije kosti i mišićna vlakna. Što je grlo ranije uštrojeno, a to važi i za mužjake i za ženke, postiže se bolji kvalitet mesa i bolje iskorišćavanje hrane. Polno uzrujavanje utiče na sastav telesnih ćelija i sokova: meso takvih svinja slabije se održava, ima slabiji ukus i nije pogodno za pravljenje kobasica koje se koriste sirove.
Još je veći uticaj polnog uzrujavanja na tovnost krmača. Kod mangulica bukarenje se ponavlja u razmacima od 3 do 4 nedelje. Svinje koje se bukare slabo jedu 3-4 dana, pa i duže, do deset dana. Osim što gube na težini, uznemiravaju druge svinje. Posle 7-mesečnog tova i pri jednakim količinama hrane koje pojedu, odrasle uštrojene krmače su za 20–30 kg teže od neuštrojenih krmača istog uzrasta.
Količina, raspodela i kvalitet mesa i masti, osim od pola, zavise i od rase, starosti i ishrane. Najveću važnost ima ishrana mladih grla. Dobro hranjene životinje brže i bolje se razvijaju, postaju veće i deblje, a istovremeno i udeo vrednijih delova mesa u leđima, na butovima i karlici postaje veći. Ako tovimo odrasle životinje, dobijamo skoro isključivo masnoću. Naprotiv, kod mladih životinja, koje još rastu, ako dobijaju dovoljno belančevina i uz odgovarajuća nasledna svojstva, porast težine odnosi se pre svega na meso.
Za tovljenje kojim se povećava količina mesa pogodne su jedino ranostasne mlade svinje mesnatih rasa (bela engleska i bela oplemenjena svinja) koje su, ako se hrane i drže kako treba, zrele za klanje već sa 7–8 meseci, a često i ranije, i daju meso odličnog kvaliteta. Naša mangulica i druge svinje domaćih rasa su kasnostasne, stavljaju se u tov obično posle godinu dana starosti i tove se u prvom redu radi masti. Meso im je manje cenjeno za potrošnju u svežem stanju, ali je dobro za pravljenje kobasica.