Biostimulatori na bazi algi su proizvodi koji su dobijeni ekstrakcijom različitih vrsta algi. Tečni ekstrakt algi koristi se za, kako za folijarno tretiranje, tako i za tretiranje zalivanjem. Formulacije dobijene na ovaj način su prirodni biostimulatori koji aktiviraju biohemijske i enzimske procese u biljci i poboljšavaju rezultate metabolizma i procesa sinteze. Korišćenje ovih proizvoda, koji imaju pozitivan uticaj na biljku, podstiče biljku da maksimalno koristi hranjive resurse, omogućava ekološki i ekonomkski održivu proizvodnju. Indirektno, povećanje lisne mase pozitivno deluje na veličinu plodova kod voćarskih kultura, količinu šećera i ukupnog ekstrakta u grožđu i ostalom bobičastom voću.
Druga upotreba preparata, može se koristi za ubrzavanje i stabilizaciju procesa fermentacije žetvenih ostataka na njivama. Dolazi do biološkog aktiviranja mikroflore na bio masi i zemljištu čime se drastično uvećava njihov broj te se na taj način ubrzavaju mikrobiološki procesi.
Ovi proizvodi obično sadrže visok sadržaj hormona auksina i citokinina – visok sadržaj polisaharida, amino kiselina i proteina – sadrže makroelemente (N, P, K, Ca, Mg, S) i mikroelemente (Mn, Cu, Fe, Zn,…).
PREDNOSTI
Glavne prednosti se ogledaju u sledećem: Otpornost biljke na abiotske stresove:
• Tolerancija na sušu i salinitet
• Tolerancija prema smrzavanju
• Tolerancija prema visokim temperaturama, poplavama, zagađenju. Značaj biostimulatora dolazi najviše do izražaja u kritičnim situacijama. Biostimulatori su izrazito bitni i efikasni u zasadima koji su pretrpeli određeni oblik stresa poput stresa od suše, niskih temperatura (mraza) ili grada. Biostimulatori će u takvim situacijama pomoći da se u što kraćem roku oporavi od stresa ubrzavajući fiziološke procese u samoj biljci. Konstantna upotreba pomaže u izgradnji i podršci prirodnom imunom sistemu same biljke.
VREME I NAČINI PRIMENE
U zavisnosti od formulacije, useva, zasada i vrste proizvodnje, biostimulatori na bazi algi mogu se upotrebiti folijarno, nakon pojave prvih listova (početak vegetacije), na početku cvetanja, u toku porasta bobica do zatvaranja grozdova, i kada plodovi počinju da menjaju boju, zatim fertigacijom, kod sadnog materijala potapanjem sadnica u rastvor u skladu sa uputstvom, i nakon sadnje zaliti svaku biljku istim rastvorom.