Radionica o dobroj poljoprivrednoj praksi

U okviru prekograničnog programa INTERREG IPA CBC Hrvatska i Srbija zajedno realizuju projekat IMAPCT ENVI koji bi trebalo da doprinese podizanju svesti o mogućim zagađenjima iz poljoprivredne proizvodnje i prihvatanju dobre poljoprivredne prakse kako bi se sačuvala životna sredina.

Projekat IMACT-ENVI – Uticaj dobre poljoprivredne prakse na zaštitu životne sredine u pograničnom području, sprovodi se od 2017. godine, a rezultati aktivnosti koje su realizovane s obe strane granice biće  predstavljeni 1. marta na Fakultetu zaštite životne sredine Univerziteta Edukons u Sremskoj Kamenici.

Radionicu na kojoj će se govoriti o postignutim rezultatima organizuju partneri na ovom projektu – Univerzitet Educons, Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, Obrtničko industrijska škola Županja i Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada. Pomenimo, u Republici Hrvatskoj projektom su obuhvaćene četiri županije: Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska i Požeško-slavonska. U Republici Srbiji obuhvaćeno je pet okruga: Severnobački, Južnobački, Zapadnobački, Mačvanski i Sremski. Oba područja obuhvaćena projektom su visokorizična, uglavnom zbog klimatskih promena na koje značajno utiče i poljoprivreda.

Eksperti koji su učestvovali u realizaciji zajedničkih aktivnosti informisaće poljoprivredne proizvođače o rezultatima IMPACT-ENVI i uticajima emisije nitrata i pesticida iz poljoprivredne proizvodnje na životnu sredinu.

Univerzitet Edukons poziva sve zainteresovane, a naročito poljoprivrednike da učestvuju u radionici kako bi se upoznali s rezultatima projekta koji za cilj ima podizanje svesti o potencijalnim zagađenjima iz poljoprivredne proizvodnje, kao i prenos znanja i veština o novim tehnologijama u proizvodnji hrane. Zato je od velikog značaja edukacija poljoprivrednih proizvođača i prihvatanje dobre poljoprivredne prakse u svrhu zaštite životne sredine i biološke raznolikosti.

Ovaj skup otvoriće u 10 časova prof. dr Mira Pucarević, dekan Fakulteta zaštite životne sredine Univerziteta Edukons (FZZŠ), a potom će prof. dr Dunja Prokić govoriti o Nitratnoj direktivi. Mr Isidora Kecojević iz Abiotech lab-a predstaviće Pravilnik o ostacima pesticida u hrani. Doc. dr Nataša Stojić i prof. dr Mira Pucarević sa FZŽS govoriće o nitratima u životnoj sredini i pesticidima u zemljišta, a Msc Slađana Gluščević iz Agrosmarta predstaviće IPARD program za finansijsku pomoć poljoprivrednicima čiji projekti podrazumevaju poštovanje standarda iz oblasti životne sredine.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca