Sledite primer ovog uspešnog poljoprivrednika

Iako je Leskovački kraj dobro poznat po  dobrim povrtarima, prvenstveno prepoznatljivi su po ajvaru,  porodica Petković,  odlučila je da se bavi proizvodnjom jagoda. Sudeći po vrhunskom, kvalitetnom rodu, sigurnim kupcima i sve većem broju  sigurno je da nisu pogrešili.

Na sajmu voćarstva MACFRUT u Riminiju, u Italiji,  upoznali smo Ivana Petkovića, mladog poljoprivrednika, koji gaji jagode, a ujedno i maline. Jagode gaji na površini od 1   ha, sorte  su Alba i Roksana, i malinu, sorte Vilamet. Ilustracija: jagode za berbu, foto: Svetlana Kovačević, Domaćinska kuća

Ilustracija: jagode za berbu, foto: Svetlana Kovačević, Domaćinska kuća“Roksana” kraljica među jagodama. Ima ukusne i krupne plodove i savršena je za transport na udaljena tržišta. Upravo iz tog razloga iz Leskovca,  gotovo sve količine koje se proizvedu na otvorenom odlaze na rusko tržište.

Alba postaje sve popularnija. Uspešno se gaji u svim regionima. Rano sazreva (dva dana posle “kleri”), što je, pored visokog prinosa.  Dobro se prilagođava različitim sistemima gajenja.

Plod je krupan, atraktivnog izduženo konusnog oblika, ujednačen i čvrst. Pokožica ploda je svetlocrvena, sa izraženim sjajem. Ukus je prijatan i aromatičan.

,, Proizvodnja jagode poljoprivrednicima donosi prvi novac u sezoni. Zarada je dobra, a ulaganja nisu velika i vraćaju se već sa punim rodom, za godinu dana. Jagoda se lako prodaje, a velike su i mogućnosti za izvoz na rusko tržište. Stručnjaci kažu da bi u jagodarstvu bilo više poljoprivrednika kada bi bilo više sistema za navodnjavanje i domaćeg sadnog materijala, ističe naš sagovornik i dodaje:

,, Planiramo da proširimo površine, zato smo  prvenstveno došli na ovaj Sajam, da vidimo da li ima neka sorta koja bi odgovarala našim uslovima, naravno sa dobrim prinosom  i vremenom zrenja.

Ilustracija: Ivan Petković, foto: Iz arhive Ivana Petkovića
Ilustracija: Ivan Petković, foto: Iz arhive Ivana Petkovića

„Berba je već počela, o prinosu ne bih želeo da pričam unapred, jer je sezona tek počela. Ipak, mogu da se pohvalim da su naše jagode odličnog kvaliteta i da su veoma krupne. Što se tiče tržišta, ne bih se žalio, jer sve što proizvedemo ide za Rusiju. Količina koja ne odgovara njihovim standardima, ide u preradu, ništa ne bacamo, sve se proda.

Po Ivanovim  rečima, prinos po hektaru je od 30 do 40 tona. Prinos naravno zavisi i od vremenskim prilika, nažalost trenutno vremenski uslovi ne idu na ruku jagodarima, zbog kiše koja pada danima.

Ilustracija: jagode u plasteniku, foto:Svetlana Kovačević, Domaćinska kuća
Ilustracija: jagode u plasteniku, foto:Svetlana Kovačević, Domaćinska kuća

Poljoprivrednici su dakle pronašli svoju računicu. Iako je jagoda zahtevna biljka i ima puno manuelnog rada oko nje tokom godine, zarada je solidna, a ulaganja nisu velika. Jagode se lako prodaju, a rod bi bio i veći da je više sistema za zalivanje i domaćeg sadnog materijala.

Ivan Petković je i direktor zadruge Agro Prima Jug Bošnjace, koja se nalazi  na podričju Lebana, broji  šest članova i ima 80 kooperanata.  Kupuju šljivu, višnju, malinu, jagodu, šumsku kupinu, prerađuju i pakuju za prodaju. U budućnosti planiraju da imaju pakovanja od 200 i 500 g, jer je to trenutno svetski trend.  Planiraju i da naprave pakirni centar za povrće, gde ce kooperanti dovoziti u rinfuzu, svoju robu.  

Tokom razgovora sa Ivanom, stekli smo utisak da čovek ima puno ideja, voli da radi, i da se nada boljoj budućnosti što se poljoprivrede tiče. Svestan je da bez pomoći države, to će ići teže, ali se nada u bolju budućnost i Ministarstvo poljoprivrede, da poveća subvencije, i pomogne srpskom poljoprivredniku, kako mladi ne bi odlazili iz sela.

 

 

 

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca