Svedoci smo da uspešne, a to znači ekonomski isplative ratarske proizvodnje nema bez pune primene agrotehnike kao i bez izbora i setve deklarisanog semena. Šta je još problem’ Pa dovoljno je reći da meteorološki uslovi , to jest vremenske nepogode utiču do 70 procenata na visinu prinosa. Ali sama visina prinosa nije odlučujuća na zaradu već i kvalitet tog istog ratarskog proizvoda.
Upoređivanjem i obradom raznih podataka, a to kada i koliko je bilo padavina, kada su periodi bez padavina (suša), kada počinju prvi mrazevi u jesen, kada su poslednji prolećni mrazevi, kada su najčešće temperature i vlaga vazduha nepovoljne za cvetanje, oplodnju i nalivanje zrna, kada su najčešće, a kada su najobilnije padavine , kolika je dužina dana, koliki su periodi sa snežnim pokrivačem , koliki su periodi sa temperaturama ispod nule, Sve to i još vise pitanja koja će se tek otvoriti sa razvojem i ulaskom novih nauka u ratrstvo je nešto na šta naš ratar mora da se pripremi i odgovori.
Koliko je tek pitanja o izboru parcele, da li je urađena i pravilno protumačena agrohemijska analiza, a to znači kada i koliko i koja đubriva primeniti. Čije seme i koju količinu količinu semena posejati. Kako će seme ili biljka iz tog semena reagovati na sušu, na vise dana pod vodom, kada i sa koliko đubriva prihranjivati .
Tek novo pitanje je koliko je biljaka niklo, koliko je opstalo u nepovoljnim uslovima, koliko njih će doneti rod, pa isto je važno pitanje Iikoliki i kakav rod. Zarade nema bez kvalitetnog roda.
Kada je pravi momenat za početak berbe/žetve , čime to uraditi, gde lagerovati ili kada prodati. Da li je isplativija bar delimična prerada tog našeg proizvoda, što se nekad zvalo polufabrikat, ili proizvod niskog stepena prerade .
Pomoć je za ratare prisutna, dostupna na internetu. Sada je pitanje da li treba svim podacima i trgovcima verovati.
Idealno bi bilo da neko, a to dipl.ing. ratarstva ne mogu sami obrade ovolike podatke za svaku godinu i parcelu, potes, katastarsku opštinu. To je ogromna količina podataka, ogromna količina snimaka. Ogroman je to posao ali će i rezultati biti ogromni.
I treba pomoći tim ljudima koji se time bave. Dajte im kada vam zatraže podatke o strukturi biljne proizvodnje, o visini i strukturi troškova, o primenjenoj agrotehnici, o prinosima. Mi smo područje sa možda najmanje obrađenih podataka.
Samo sa pravilno obrađenim podacima od strane stručnih lica za to, sa pravilno prezentovanim tim istim podacima i nakon tumačenja od strane ratarske struke ja verujem da će se naši poljoprivrednici- ratari manje povijati pod nepovoljnim vremenskim i svim drugim uticajima. Cilj nam je da naši ratari proizvode hranu što boljeg kvaliteta koja će u različitim stepenima obrade biti prodavana kao prepoznati proizvod, koji je proizveden u Srbiji.