Zimsko tretiranje voćaka i vinove loze

Po rečima stručnjaka za zaštitu bilja najbolji preparat za zimsko prskanje voćaka je PLAVO ULJE, koje predstavlja kombinaciju tri preparata, zbog čega daje prave rezultate. Trokomponentno plavo ulje sadrži:

  • Mineralno ulje, koje kvalitetno oblaže grančice i odoleva vremenskim uslovima, (njegova uloga je da uništava prezimljujuće forme grinja i insekata);
  • Insekticid na bazi cipermetrina, koji ima ulogu da štiti biljku u prvim fazama razvoja od prezimljenih insekata, matičnih, koji započinju prekomerno množenje i formiraju prve kolonije;
  • Fungicid na bazi bakra, čija je uloga da zaštiti biljku od bolesti koje su u obliku spora gljivica

ili bakterija prezimele na površini biljke, na stablu, granama i pupoljcima.

Pravila kojih se treba pridržavati kako bi zimsko prskanje imalo što bolji efekat:

  • Voće bi trebalo prskati nakon rezidbe i neposredno pred početak vegetacije.
  • Temperatura na kojoj se obavlja prskanje ne bi smela biti niža od 8 do 10 celzijusa.
  • Vremenski uslovi u naredna 24 sata moraju biti adekvatni. Ne sme biti vetra ili padavina.
  • Trebalo bi biljku prskati detaljno i u velikim količinama. Cela biljka mora biti dobro „okupana“, dakle celo stablo i sve grane.

„Plavim prskanjem“ se suzbijaju uzročnici mnogih bolesti kao što su: rogač šljive, monilioze koštičavih voćki (kajsije, breskve, šljive, trešnje i višnje), bakteriozne plamenjače jabuke i kruške, šupljikavost lišća i krastavost plodova kajsije i drugih koštičavih voćki, kovrdžavost lišća breskve, eskorioze vinove loze…

Prouzrokovači navedenih bolesti prezimljavaju u krošnji voćaka, skriveni u pukotinama kore, pupoljcima, rak-ranama, trulim organima i drugim skrivenim mestima,s toga je neophodno po obavljenoj rezidbi sve grane izneti iz zasada što dalje. Prskanje treba vršiti po relativno tihom vremenu i na temperaturi vazduha iznad 8°C, i može se obavljati sve do bubrenja pupoljaka ( do roze pupoljka ). Primenom fungicida na bazi bakra suzbijamo ekonomski najznačajnije bolesti koje prezimljuju na grančicama, u kori ili ispod ljuspica pupoljaka zaraženih stabala.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca