Postoji nekoliko podela među borovnicama, a zahvaljujući većem izboru sorti može se naći ono što najviše odgovara proizvođačima . Verovatno najznačajnija karakteristika sorte jeste vreme zrenja (postoje rane sorte, srednje i kasne). Pored vremena kada se mogu brati tu su još bitne osobine kao što su veličina plodova, kako podnose transport, njihov izgled i boja. Same sadnice borovnice na tržište dolaze kao jednogodišnje, dvogodišnje ili trogodišnje biljke.
Mogu biti golog korena ili se nalaziti u kontejnerima. Svaka od opcija ima svoje prednosti i mane, na proizvođačima je da odaberu šta im najviše odgovara.
- Djuk (Duke) – veoma cenjena sorta jer njeni plodovi za berbu stižu u rasponu od mesec dana kad je manja ponuda na Evropskom tržištu. Velika je prednost što ima kasnije cvetanje, pa se umanjuje pretnja od kasnih prolećnih mrazeva. Za branje stiže polovinom juna i može se brati narednih mesec dana. Ne treba čekati sa branjem jer dolazi do gubitka arome.
- Hana čois (Hannah’s Choice) – novija sorta borovnica na našem tržištu. Spada u grupu onih sorti čiji plodovi ranije sazrevaju, a plodovi su srednje veličine.
- Eliot (Elliott) – Spada u veoma kasne sorte borovnice, a kao jedna od glavnih prednosti se navodi da plodovim sadrže najviše antioksidanasa. Plodovi su srednje veličine. Preporučuje se za mašinsku berbu i nakon toga za zamrzavanje.
- Čantiklir (Chanticleer) – skoro se pojavila kod nas. Plodovi su srednje veličine, a cvetanje je malo kasnije nego kod drugih sorti. Plodovi borovnice dobro podnose manipulisanje sa njima nakon berbe.
- Bluta (Bluetta) – Ima plodove koji su sitniji i tamnije su boje. Ne spada u cenjene kod kupaca, međutim dodatni plus joj je što dobro podnosi niske temperature.Spada u sorte borovnice koje rano dospevaju za branje. Slabije podnose kasniji transport.
- Čendler (Chendller) – Plodovi se mogu početi brati u drugoj polovini maja meseca
- Derou (Darrow) – relativno novija sorta na našim prostorima, plodovi su joj krupniji. Preporuka za
sadnju još jedne sorte radi boljeg oprašivanja.
- Blukrop (Bluecrop) –spada u veoma cenjene borovnice koje dospevaju sredinom sezone. Beba se može obavljati mehanizovano i dobro podnosi kasniji transport. Bobice su krupne i čvrste strukture, ostaju na peteljkama neko vreme nakon dozrevanja. Sam žbun dobro podnosi niže temperature.
- Bludžej (Bluejay) – Dobro se razvija i treba je malo jače orezivati zbog bujnosti. Samooplodna sorta čiji se plodovi dobro drže na stablu i nakon što sazre. Plodovi su krupniji i imaju plavu boju, solidno podnose transport nakon branja. Žbun se dobro drži kada su niže temperature.
- Blurej (Blueray) – Bobice ove sorte borovnica su krupne, svetloplave boje. Plodovi za branje stižu srednje rano u odnosu na sezonu. Nakon branja plodovi dobro podnose transport.
- Patriot – ova borovnica spada u grupu niskožbunastih, što je svrstava u
grupu zanimljivih za gajenje u vrtovima. Plodovi su kod nje krupni i čvrste građe. Da bi se postigao maksimum, žbun treba dobro orezivati.
- Ozarkblu (Ozarkblue) – Berba plodova počinje u drugoj polovini jula meseca. Spada među one koje vole toplije predele, za dobijanje boljih rezultata treba saditi dodatnu sortu radi oprašivanja.
- Kovil (Coville) – sa ovom sortom se može očekivati umeren prinos. Ima dosta raširen grm koji se dodatno formira orezivanjem.
- Spartan – Ima plodove sa dobrom aromom i krupne, svetloplave boje.
Nalazi se u grupi borovnica koje počinju da sazrevaju polovinom sezone i dosta dobro rađa. Plodovi se koriste na sve načine, a berba se može obavljati mašinski. Podnosi niže temperature, ali ne i one preko -25.
- Toro – dobro podnosi niske temperature. Bobice su krupne i čvrste.
Mada se smatra samoplonom vrstom, ukoliko se posade druge sorte unutar plantaže prinosi će se povećati.
- Meader – poseduje krupnije plodove ii ma dobar prinos. Neophodno je malo više orezivati žbun. Otporna sorta prema nižim temperaturama.
- Berkli (Berkley) – Ova borovnica ima plodove svetloplave boje i vrlo krupne. Ima malo slabije izraženu aromu, koristi se u svežem stanju ili se zamrzava. Berba se uglavnom obavlja mehanizovano, ali treba biti pažljiv tokom operacije. Stablo spade u grupu osetljivijih na izrazito niske temperature.
- Goldtraub (Goldtraube) – bobice ove sorte borovnice se mogu brati već u prvoj polovini jula meseca.
- Herbert – ima krupne plodove, ali nije pogodna na duži transport. Dobro podnosi niske temperature do -25. Ova sorta borovnica za berbu stiže polovinom avgusta.
- Erbliblu (Erbiblue) – plodovi su krupni i imaju plavu boju za berbu stiže tokom avgusta meseca.
- Blugold (Bluegold) – Plodovi za berbu počinju dozrevati polovinom jula meseca.