Sve više poljoprivrednih proizvođača u Srbiji shvata neophodnost osiguranja svoje proizvodnje, i ulaganje u osiguranje, ne doživljava kao trošak, već kao ulaganje, to se moglo videti na radionici održanoj u okolini Sremske Mitrovice, koju je održalo udruženje novinara za poljoprivredu Agropress, a podržala kompanija ,, Dunav osiguranje“.
Miloš Kevilj, iz sela Divoš, čije se domaćinstvo bavi ratarskom proizvodnjom na oko 250 do 300 hektara, a sa osiguranjem je počeo 2013. godine.
„Maltene svake godine budu štete na nekom delu. Bile su i do 30, 40 odsto, tako da nam se osiguranje isplatilo svake godine“, kaže Kevilj, i dodaje da se u njegovom selu posledenjih godina sve više proizvođača uključuje u osiguranje, pa je pre desetak godina, jedva dva-tri čoveka u selu radilo osiguranje, a sada je u osiguranje uključeno sigurno oko 30, 40 njih.
Miloš sađuje sa Dunav osiguranjem i kaže da je zadovoljan brzinom procene štete i isplatom.
Tihomir Bojanić iz mitrovačkog sela Čalma, poljoporivredom se aktivno bavi oko 35 godina i to najviše povrtarstvom i uzgojem paradajza.
Objašnjavajući zašto se posle godina rada u Sremskoj Mitrovici, odlučio za poljoprivrednu proizvodnju, kaže da je tu video perspektivu jer ujutru kada svane sunce bude ga ceo dan što je za povrće dobro.
Ima 7000 stabala krušaka, a pod paradajzom obično ima pet jutara zemlje. To je po njegovim rećima dosta i bila bi velika šteta da mu to strada, zato je među prvima u selu počeo da osigurava proizvodnju.
„Proizvodnju osiguravam u Dunav osiguranju. Mogu vam reći da nisam pogrešio, jedna fina uredna kuća. Na vreme izađu na teren i redovno mi isplate štetu“, priča Tihomir.
Mladi proizvođači prema njegovim rečima treba da osiguraju proizvodnju, da bi mogli mirno da spavaju.
On je ističe da je ove godine osigurao kruške, imao je baš veliku proizvodnju, ali budući da istoga dana nije osigurao paradajz, sledeće noći nije mogao da spava i jedva je čekao jutro da ode da osigura i paradajz.
„Uradio sam to da mogu mirno da spavam. Recimo, 2018. je šteta bila 100 odsto i isplatili su mi sve, a da nisam osigurao šta bi bila velika. Dao sam 1.000 evra, ali neka sam“, kaže Tihomir Bojanić.
Nada Kovačević, iz Glavne filijale Dunav osiguranja u Sremskoj Mitrovici, ističe da je ova osiguravajuća kuća i pored teške situacije 2020. godine bila maksimalno na usluzi svojim osiguranicima prilikom ugovaranja osiguranja, proceni i naknadi šteta.
Takođe i kada je reč o savetima, što je bio slučaj bio i ove godine uz mere zaštite.
Ona naglašava da Dunav nudi osiguravajuću zaštitu za sve vrste gajenih kultura, i to od osnovnog rizika od grada, požara, udara groma, ali i dopunskih rizika od oluje, poplave, mraza.
Navodi da je glavna filijala „Dunav osiguranja“ Srem, ove godine svojim osiguranicima isplatila oko 150 miliona dinara na ime odštete, i to po osnovu 570 odštetnih zahteva na usevima.
Ističe da i pored rasta zaključenih polisa neki proizvođači i dalje imaju stav da šteta neće baš njima da se desi, a praksa je pokazala da su velike štete posledica takvog stava.
Objašnjavajući koliko iznose premije Kovačević navodi da za hektar pšenice sa prinosom od 5.000 kg, po ceni od 20 dinara za kilogram, sa osiguranom sumom od 100.000 dinara premija iznosi 2.195 dinara.
„Osiguranik od tog iznosa pri zaključenju plaća samo porez od pet odsto, a ostatak plaća posle skidanja useva. Kada uračunamo povrat po osnovu subvencija premija osiguranja poljoprivrednika, ovo osiguranje košta samo 1.300 dinara.
Kada je reč o paradajzu, za osiguranje jednog hektara zasejanog ovom kulturom sa prinosom od 35 tona po hektaru i ceni od 20 dinara po kilogramu, sa sumom osiguranja od 700.000 dinara, premija osiguranja iznosi 39.000 dinara, a kada se uračuna povrat premije od 40 odsto, proizvođač za osiguranje treba da izdvoji 23.000 dinara.
„ Svesni smo značaja poljoprivrede kao strateške grane privrede, tako da planiramo da i sledeće godine radimo na edukaciji naših osiguranika i proizvođača inaće“, naglašava Nada Kovačević.
Objašnjavajući kakvo je stanje vezano za broj registrovanih gazdinstava, i šta lokalna samouprava sa svoje strane radi na pomoći proizvođačima, zamenik gradonačelnika Sremske Mitrovice, Petar Samardžić, kaže da je na teritoriji ovog grada registrovano oko 6.000 gazdinstava.
Navodi da kod podsticajnih lokalnih mera podrške lokalna samouprava vodi računa da ne dolazi do dupliranja mera koje već postoje na pokrajinskom i republičkom nivou.
„Prethodnih godina smo imali i podsticaje u oblasti subvencionisanja nabavke semenskog materijala u povrtarstvu.
Ove godine smo uspešno realizovali jednu meru u oblasti osiguranja stoke i useva, i to od 20 odsto kod osiguranja umatičenih grla stoke i osiguranja ratarskih useva“.
Tihomir je 1985. godine posadio prvo jutro pod paradajzom, da bi danas imao pet jutara i unapred prodatu proizvodnju. On od svojih plodova kojih bude i po 150 na jednom struku pravi ceđeni paradajz koji kuva i prodaje širom Srbije. Kada je sezona, po nekoliko tona dnevno ovog proizvoda ide put kupaca u Beogradu, Subotici, Valjevu… ali se i od njegovih sirovina pravi paradajz sa izvoz u London! Za svoj rad dobitnik je brojnih proiznanja i medalja što kao najbolji proizvođač, a nešto i za vrhunski kvalitet. On koristi iskuljičvo holandsko seme industrijskog pradajza uz minimalnu upotrebu hemijskih sredstava. Ostvaruje prinos i preko 70 tona. A u poslu mu pored supruge i sina pomaže i preko 15 radnika.
Maksimalan iznos podsticaja bio 20.000 dinara po zahtevu, za šta je bilo opredeljeno pet miliona dinara. Samardžić ističe da je pristiglo oko 500 zahteva, i da se početkom naredne godine očekuju prve isplate ovih podsticaja.
„Sa Dunav osiguranjem smo imali dobru saradnju u oblasti zimskih prezentacija, ili predavanja, posebno oko osiguranja stoke, voćarstva i povrtarstva, a sa tim ćemo nastaviti i ubuduće“, rekao je Samardžić.
Ove godine smo uspešno realizovali jednu meru u oblasti osiguranja stoke i useva, i to od 20 odsto kod osiguranja umatičenih grla stoke i osiguranja ratarskih useva“.
Maksimalan iznos podsticaja bio 20.000 dinara po zahtevu, za šta je bilo opredeljeno pet miliona dinara. Samardžić ističe da je pristiglo oko 500 zahteva, i da se početkom naredne godine očekuju prve isplate ovih podsticaja.
„Sa Dunav osiguranjem smo imali dobru saradnju u oblasti zimskih prezentacija, ili predavanja, posebno oko osiguranja stoke, voćarstva i povrtarstva, a sa tim ćemo nastaviti i ubuduće“, rekao je Samardžić.