Čime protiv plamenjače krompira

Plamenjača krompira je infekcija koja se javlja svugde gde se krompir gaji. Izuzetno je opasna u godinama sa kišnim letom, kada za kratko vreme može da dovede do sušenja lišća i stabla krompira što će se odraziti na prinos.

Prvi znaci obolenja javljaju se sa početkom leta u fazi cvetanja, precvetavanja. Simptomi se javljaju prvensrveno na lišću a mogu da obole i stablo, cvet, krtola. Na licu lista zapažaju se okruglaste zeleno-žute pege a na naličju lista u okviru pega beličasto siva navlaka. Tkivo u okviru pega se suši i liske izgledaju kao da su spržene suncem, kao da ih je zahvatio plamen, pa otuda i naziv plamenjača. Na stablu se takođe javljaju pege i dovode do sušenja strukova i čitavih biljaka a onda zaraza zahvata i krtole kod kojih dolazi do truljenja.

U pegama u obolelom tkivu nalazi se micelija. Posle odredjanog  perioda razvića, ona obrazuje konidiofore koje na površinu izlaze kroz stome. Konidiofore se granaju i na vrhu svakog ogranka obrazuju konidije, koje su nosioci zaraza, tokom vegetacije. Za njihovo obrazovanje i klijanje potrebna je odredjena vlažnost i T°- 3 – 30°C. Ulogu nosioca zaraze ima micelija koja može da se očuva u zaraženim krtolama i ako se one upotrebe za sadnju, može da izazove infekcije.

Najznačajnija mera borbe je setva, odnosno sadnja zdravog semenskog materijala.
Plamenjaču krompira ako postoje uslovi, kišni period, navodnjavanje, treba suzbijati preventivno.

Sa ciljem zaštite krompira od bolesti preporučuje se primena fungicida:
-Elbrus, Equation pro WG, Espada ( cimoksanil + famoksadon) u dozi od 0,4 kg/ha
-Profilux, Curzate M68 WG, Cymoclean 714 WP, Fuerza, Viloksan ( cimoksanil + mankozeb) 2-3 kg/ha
-Acrobat MZ WG, Sphinx MZ (dimetomorf+mankozeb) u dozi 2-2,5 kg/ha.

Tretmane pesticidima treba izvoditi kada temperatura vazduha padne ispod 25°C.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca