Predsetvema priprema zemljišta predstavlja nastavak klasične obrade zemljišta posle oranja. Osnovni cilj predsetvene pripreme zemljišta je da stvori sitan,rastresit površinski sloj koji obezbeđuje povoljne uslove za kvalitetnu setvu za brzo i ujednačeno klijanje,nicanje semena i normalan razvoj biljaka. Predsetvena priprema zemljišta izvodi se tanjiračama,drljačama,valjcima,kombinovanim setvospremačima i drugim oruđima za površinsku obradu zemljišta.
Ako je posle osnovne obrade zemljište normalno rastresito i slegnuto i ako je vlažnost zemljišta optimalna onda se predsetvena priprema može obaviti drljačom ili setvospremačom. Međutim ako je osnovno oranje obavljeno rano te je došlo do sabijanja zemjišta i pojave korova tada se u predsetvenoj pripremi prvo mora izvršiti kultiviranje ili tanjiranje a zatim da se površinski sloj pripremi drljačom ili setvospremačom.
Kvalitetna priprema zemljišta za setvu je ona kada je površina ravna a površinski slo takav da je donji deo malo zbijen a gornji rastresit,sitnomrvičast,odnosno kada je stvorena tvrda posteljica a mek pokrivač. Tada posteljica obezbeđuje bolji kontakt semena sa zemljom i bolje uslove za upijanje vode iz donjih vlažnijih slojeva zemljišta a mek pokrivač omogućuje setvu na ujednačenoj dubini ,smanjuje otpor klici pri nicanju i sprečava isparavanje vode iz zemljišta.Presetvena priprema zemljišta se izvodi na dubini od 10 cm. Tvrda posteljica se nalazi na dubini 3-5 cm,a rastresiti setveni pokrivač je dubine 3-5 cm i služi za pokrivanje semena. Od kvaliteta setvene pripreme zavisi uspeh ukupne klasične obade zemljišta.
Za kvalitetnu obradu i pripremu zemljišta za setvu kod klasičnog sistema obrade važe sledeći principi: ako je predusev rana kultura koja se bere u toku leta princip glasi : „Beri,ori,pripremi zemljište za setvu, sej kad dođe optimalni rok za setvu“, ako je predusev kasna kultura koja se bere kasno u jesen princip glasi: „beri,pripremi zemljište i sej“.