Za uspešno podizanje i eksploataciju jednog zasada voćaka neophodno je ispuniti sve potrebne uslove.
Izbor kvalitetnog i zdravog sadnog materijala i njegove pravilne sadnje predstavlja jedan od osnovnih preduslova za uspeh investicije. Da bi proizvodnja voća bila uspešna potrebno je proučiti orografske, pedološke i klimatske činioce lokacije, na osnovu kojih se kasnije vrši izbor vrste voćaka za gajenje, popravka mehaničkog i agrohemijskog sastava zemljišta i uticaja meteoroloških činilaca. Priprema zemljišta je izuzetno važna jer je veoma teško vršiti naknadnu korekciju. Nakon svih priprema za sadnju i odabira vrste voćaka i sortimenta pristupa se sadnji. Iako sadnja predstavlja manji udeo u procesu podizanja zasada, greške pri sadnji je veoma teško ispraviti, tako da one žive koliko i sam zasad.
Izbor adekvatnog sadnog materijala predstavlja osnov produktivnosti i dugovečnosti zasada. U zavisnosti od klimatskih i pedoloških faktora, kao i željenog sistema gajenja vrši se izbor podloge. Sama sadnica mora da bude u propisanim standardima kvaliteta: da ima dobro razvijen korenov sistem sa dovoljnom količinom obrastajućih žila, dobro sraslo spojno mesto i potrebnu visinu koja varira po vrstama. Pored toga, sadnica mora, što je i zakonom regulisano, da bude u sistemu kontrole proizvodnje. Proizvođači sadnica moraju biti registrovani za tu delatnost. Samo sadnice koje su prošle svu potrebnu kontrolu i zadovoljile kriterijume kvaliteta i zdravstvene ispravnosti mogu da dobiju sertifikat kojim se garantuje vrsta, sorta i zdravstveno stanje sadnice.
Za razliku od legalno proizvedene sadnice, na tržištu je prisutna određena količina sadnog materijala koji nije prošao zakonom propisanu kontrolu. Kupovinom ilegalnogg sadnog materijala je na sopstveni rizik. U ilegalnoj proizvodnji sadnica koristi se repromaterijal nepoznatog porekla, sa neumatičenih biljaka koje nisu prošle proceduru kontrole, tako da nema garancije ni sorte, ni podloge. Velika je mogućnost da sadnice budu zaražene štetnim organizmima, a distribucijom takvog sadnog materijala ostvaruju se uslovi za širenje biljnih bolesti i štetočina. Prillikom subvencionisanja podizanja višegodišnjih zasada pravilnik prepoznaje samo sadnice nabavljene od registrovanih proizvođača sa pratećim Sertifikatom o proizvodnji i Uverenjem o zdravstvenoj ispravnosti.
Kod kupovine sadnog materijala, pogotovu kada je u pitanju prolećna sadnja, zbog neadekvatnog načina čuvanja na mestima prodaje, gde ne dolazi do redovnog vlaženja supstrata u kom se sadnice nalaze, dolazi do dehidratacije sadnica čiji je kasniji prijem i napredak po sadnji slab. Kod sadnica koje su neadekvatno (plitko) utrapljene, u slučaju ekstremno niskih temperatura, može doći do izmrzavanja korena. Takve sadnice su neupotrebljive. Da bi se izbegla kupovina takvih sadnica poželjno je proveriti stanje korena. Beli presek žila ukazuje na zdrav korenov sistem, dok siv ili crn presek ukazuje na stradalu sadnicu.
Sadnica može biti jednogodišnja, dvogodišnja, jednogodišnja sa prevremenim granama i knip sadnica. Svaku od njih krase određene karakteristike koje prati i odgovarajuća cena. Međutim, sve norme dobrog kvaliteta i zdravstvenog stanja moraju da budu ispoštovane za svaku od ovih vrsta sadnica.