Zasadi maline se na višim nadmorskim visinama (oko 800m) nalaze u fazi mirovanja (BBCH 00), dok se na nižim nadmorskim visinama (ispod 600m) nalaze u fazi glavni pupoljak počinje da raste (BBCH 03).
U zasadima, na nižim nadmorskim visinama, je u toku izvođenje agrotehničkih mera, orezivanje i vezivanje izdanaka, navode iz PSS Valjevo.
Veoma je važno orezati izdanke sa simptomima prisustva patogena prouzrokovača ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Didimela applanata), sušenja izdanaka (Leptosphaeria coniothirium) i izneti iz zasada i uništiti. Takođe, treba orezati i izneti iz zasada izdanke sa zadebljanjima, koja prave malinin prstenar (Agrilus aurichalceus) i malinina muva galica (Lasioptera rubi), treba orezati do osnove, izneti iz zasada i zapaliti.
Po završetku orezivanja i vezivanja izdanaka, u cilju dezinfekcije rana i smanjenja infektivnog potencijala patogena preporučuje se primena nekog od preparata na bazi bakra:
- Cuprozin 35 WP (bakar-oksihlorid) u koncentraciji primene 0,35% ili
- Nordox 75 WG (bakar-oksid) u koncentraciji primene 0,2% ili
- Everest (bakar-hidroksid) u koncentraciji primene 0,4%.
U cilju suzbijanja prezimljujućih formi štetočina, navedenom tretmanu bi trebalo dodati mineralno ulje (Galmin) u koncentraciji primene 1-2%.
Preporuka je da se tretman sprovede po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana.