Udruženje novinara za poljoprivredu AGROPRES i ProGnosis Bioteh u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Valjevu organizovali su konferenciju i radionicu „Kontrola i smanjenje aflatoksina u stočnoj hrani i mleku“. Ovom prilikom poljoprivrednici iz Valjeva i gosti iz brojnih mesta mogli su na licu mesta da daju na analizu proizvode koje su želeli da testiraju. Najčešće se radilo o mleku, kukuruzu i silaži. Prema dobijenim rezultatima testovi mleka i silaže su bili uredni, dok su dva uzorka kukuruza bila pozitivna na aflatoksin.
Pošto ovaj kukuruz još nije korišćen u ishrani na farmi krava nije bilo ni mogućnosti da negativno utiče na životinje ili da bude pronađen u mleku.
Kako je saopštio AGROPRES, na konferencije, je bilo preko 100 učesnika među kojima je, pored stočara bilo je i predstavnika Zadruga, otkupljivača, fabrika stočne hrane i Poljoprivrednih savetodavnih službi.
U ime domaćina učesnike konferencije pozdravio je Milan Gajić, direktor Srednje poljoprivredne škole u Valjevu koja ove godine obeležava 100 godina od osnivanja.
„Nadam se da ćemo i u narednom periodu odgovoriti izazovima i zadacima koji se pred nas postavljaju. Kao što znate progres u poljoprivrede mora se pratiti jer samo tako imaćemo dobre rezultate“
Predsednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihailović je iskao da ovakvih domaćina kao što je ova škola treba da ima što više.
„ Posle svake posete Poljoprivrednoj školi Valjevu odem prepun dobrih utisaka. Podsetio bih vas da su Zadruge i udruživanje ključne za stočarsku proizvodnju. Tu smo da vam pomognemo oko birokratije, programa rada i
organizacije same zadruge“- rekao je on.
Mihailović je podsetio da je potrebno formirati Upravu za stočarstvo koja bi se na još kvalitetniji način bavila stočarskom proizvodnjom.
Pomoćnik gradonačelnika Valjeva Dragutin Kuzmanović je u svom obraćanju najpre čestitao nagradu Poljoprivrednoj školi odnosno zlatnu medalju na Međunarodnoj sajmu obrazovanja.
„To je izuzetno dostignuće, od srca vam čestitam u ime grada. Takođe, čestitam organizatorima na odabranoj temi. Problemi u stočarstvu su veliki, broj grla stoke je u padu i smatramo da bi Uprava za stočarstvo bila dobar potez. Kada je u pitanju stočarstvo mi smo učinili sve da obrazujemo naše poljoprivrednike kroz odlaske na stručna putovanja, kroz aktivnosti Agrorazvoja-valjevske doline – preduzeća koje je osnovala lokalna samouprava u cilju razvoja poljoprivrede. Nadam se da ćemo u skorijem periodu biti u mogućnosti da uvezemo i kvalitetne priplodne junice za naše stočara“ – rekao je on.
Direktor Agrorazvoja – valjevske doline Goran Marjanović rekao da se ovo preduzeće bavi direktnim investicijama u poljoprivrednu proizvodnju. „Podstičemo sve sektore poljoprivredne proizvodnje i to na taj način što vraćamo deo uloženog novca. Ako poljoprivrednih uloži do milion dinara mi mu vraćamo 400.000 dinara. Dajemo sredstva za nabavku priplodnih junica, obnovu mehanizacije za stočarsku proizvodnju kao i opreme za farme.“
Svetislav Marković direktor PSSS Valjeva istakao je da ova služba radi na edukaciji poljoprivrednih proizvođača naročito u smislu proizvodnje stočne hrane.
„Klima se suštinski promenila i sve češće imamo sušne periode u vreme zrenja žitarica, zatim brzo širenje gljivica koje su odgovorne za nastanak aflatoksina. Ti toksini izazivaju obolevanje domaćih životinja a takođe loše utiču na ljudski organizam. Pratimo nove trendove u svetu i drago mi je da se veliki broj proizvođača odazvao da proveri svoju stočnu hranu i mleko“.
Rad na smanjenju nivoa aflatoksina koji kod čoveka može izazvati niz bolesti, pomeren je za decembar 2023. godine. Ministarstvo poljoprivrede je donelo odluku da nivo AFM1 ostane 0,25 µg/kg (mikrograma po kilogramu), na snazi do 30. novembra 2023. godine, iako je prvobitnim Pravilnikom donetim prošle godine planirano da se te granice pomere na 0,05 µg/kg, kao što je i u Evropskoj uniji.