Opština Koceljeva pripada Mačvanskom okrugu i smeštena je u severozapadnom delu Centralne Srbije. Prostire se na površini od 257 kilometara kvadratnih Tamnavske ravnice, od čega poljoprivredne površine zauzimaju 18.766 hektara, а šumske 5.707. Na istoku se graniči sa opštinom Ub, na zapadu sa opštinom Krupanj, severu sa opštinama Šabac i Vladimirci, a na jugu sa Valjevom i Osečinom.
Teren je srednje i nisko brežuljkast sa umereno kontinentalnom klimom, pa je pogodan za voćarstvo i stočarstvo. Od 17.834 ha obradive površine pod voćnjacima je 3.270 ha. Pod šljivom je 1.510 ha, višnjom 360, malinom 293, kajsijom 193, kupinom 94 i jagodama 77 hektara. Najzastupljenije ratarske kulture su: kukuruz (6.000 ha), žitarice (3.000 ha), krmno bilje (2.935 ha), industrijsko bilje (252 ha), a povrće se sadi na 1.450 hektara.
U individualnim domaćinstvima uzgajaju se krave, svinje i ovce. Na teritoriji Opštine nalaze se i firme koje se bave preradom voća i proizvodnjom sokova. Opština je prekrivena šumom na 5.912 ha, od čega je 440 ha šume u privatnom vlasništvu, dok je ostatak pod zaštitom države i o njima brine preduzeće “Srbija šume” i šumarsko gazdinstvo “Tamnava”. U dolini reke Tamnave rastu vrbe, dok u višim predelima rastu bagrem, cer, grab, bukva, brest i nešto malo jela i borova.
Opština Koceljeva po zvaničnim podacima iz 2022. godine, ima 2.436 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava od kojih je 15 registrovanih pravnih lica.
Drago mi je što sam danas ovde sa vama,u Koceljevi da održim prezentaciju na temu „Finansijsko savetovanje u poljoprivredi“, istakla je Biljana Petrović, PR konsultantske agencije „Agroterra MEA“ iz Šapca.
Na koji način da poljoprivrednici sagledaju profitabilnost svog poslovanja, šta su to realni inputi koji treba da uzimaju u obračun, kao i šta je to što mogu računati da su im prihodi na mesečnom, odnosno na godišnjem nivou. Na koji način se finansiraju različite investicije. Kredite za setvu i repromaterijal treba koristiti na godinu dana, i ukoliko povećavaju obim proizvodnje da se ta proizvodnja finansira ako su u pitanju finansijske institucije na 36 meseci, a neke veće investicije na što duže rokove.
Posle prezentacije poljoprivrednici su se interesovali za subvencionisane kredite, i dobili adekvatan odgovor. Predstavljen im je model kreditiranja, sa subvencionisanom kamatom, namena tih kredita, rokovi otplate i kamatne stope.
Većina proizvođača je imala nedoumice oko podnošenja zahteva za IPARD program, ali i subvencije za nabavku mehanizacije i priključnih mašina.