Gliste od hobija do biznisa

Na porodičnom ranču ,,Jablan’’, vlasništvo porodice Milana Milenkovića – u Surdulici  glavna je proizvodnja glista u 12 bazena, na 300 kvadratnih metara gde se nalazi 32 miliona kalifornijskih glista. Sva proizvodnja, glista, humusa i voća je organska, za šta su dokaz i dobijeni sertifikati nadležnih institucija. Danas, u svetu proizvodnja glista predstavlja unosan posao koji samo u SAD-u dostiže preko dve milijarde dolara godišnje.

Posedujemo imanje površine 3ha 25ari. Od toga smo do sad iskoristili 75ari za uzgoj kalifornijskih glista koje smo počeli da uzgajamo na proleće 2013. na 20m2 a na jesen 2018. stigli do zavidnih 320m2. Planiramo proširimo na 1.000m2 i to ne bi bio kraj, priča nam Milan Milenković, i dodaje: Od voća uzgajamo krušku na 50ari, lešnik na 80ari i pitomi kesten na 65ari. Što se prihrane voća tiče koristimo isključivo glistenjak iz sopstvene proizvodnje bez upotrebe veštačkih đubriva.

Glistenjak (prerađeni biljni otpad uz pomoć kalifornijskih glista) je najkvalitetniji i potpuno prirodan oplemenjivač zemljišta. Idealno je stanište biljkama korisnim mikroorganizmima. U službi je korenu biljke tako što mikroorganizmi koji su nastanjeni u njemu pored široke lepeze mikroelemenata koje sam glistenjak sadrži iz okolnog zemljišta dopremaju sve ostalo što joj nedostaje. Tamno crne je boje, mrvičaste strukture i bez ikakvog neprijatnog mirisa.

Korišćenje glistenjaka ima brojne pozitivne efekte: poboljšava fizičku i hemijsku strukturu zemljišta, obezbeđuje unos korisnih zemljišnih mikroorganizama daje pozitivne efekte na rast, zdravlje i kvalitet biljaka (ploda).

Glistenjak povećava poroznost i rastresitost zemljišta što direktno utiče na efikasniju aeraciju i dublje prodiranje korena biljke. Zadržava veći procenat vlage čime se smanjuje potreba za navodnjavanjem, dok u isto vreme zbog svoje tamne boje apsorbuje više sunčeve svetlosti što dodatno zagreva zemlju.

Novija istraživanja su pokazala da primena glistenjaka efikasno sprečava bolest biljaka. Bakterije iz glistenjaka vezane za koren su u stanju da luče antibiotike koji podižu otpornost same biljke. Na osnovu ovoga pesticidi se mogu isključiti iz biljne proizvodnje ili znatno redukovati.

Gljivice u glistenjaku su ključne za razgradnju organske materije, posebno celuloze i polimera. U glistenjaku gljivice stvaraju huminske kiseline koje sadrže 3-5 puta više nutrijenata od zemlje. Istovremeno ovi nutrijenti se zadržavaju pri površini oko samog korena i ne ispiraju se u dublje slojeve. Gljivice su ključne za rast biljaka jer oslobađaju azot i ugljenik. Takođe neke gljivice luče antibiotike koji eliminišu patogene bakterije – izazivače bolesti.

Od proizvodnje glista može da se živi. Imali smo početna ulaganja da bi osnovali ranč, a sad smo u sedmoj godini rada, a da se pohvalim, imamo veći prihod od rashoda. Dosta vremena smo potrošili na učenju i poboljšanju kvaliteta glistenjaka, a sad ulažemo novac u marketing, priča Milan. Sa godišnjom proizvodnjom od 500.000 litara glistenjaka prihod je sedam do 10 miliona dinara, a rashod između četiri i pet miliona dinara. Mi u 2023. godini povećavamo proizvodnju pet puta,  tako da ćemo povećati i prihod., ističe Milan.

Voćnjak krušaka  se nalazi na 800 metara nadmorske visine na površini od 50ari. 2/3 je Viljamovka a 1/3 Santa Marija. Analizom je pre sadnje utvrđeno da je zemljište jako posno te nam je preporuka bila da ne sadimo krušku. Međutim, preporuka našeg agronoma je ipak bila da sadimo krušku iz razloga što u okruženju ima dosta krušaka starih autohtonih uz konstataciju da moramo popraviti strukturu zemljišta. Prilikom sadnje i svakog narednog proleća smo dodavali glistenjak i stigli do zavidnih rezultata. O tome kakvi su nam zemljište i voćnjak bili nekada i sad govore priložene fotografije.

Preporuka stručnjaka za upotrebu glistenjaka kod kruške i sličnog voća:

Pored stabla na samoj površini sipati po minimum tri litra na početku vegetacije i u sred vegetacije, onda kad plod dostigne veličinu oraha. Tokom cele vegatacije na nekih 20-ak dana prskati rastvorom glistenjaka sa vodom u razmeri 1/10, pomešati glistenjak u vodi, u toku narednih 24 časa promešati nekoliko puta, naredni dan procediti i prskati celokupno stablo. Na ovaj način ćete svojim stablima ojačati imunitet i tako sprečiti glivična oboljenja i napad insekata (izuzetno se pokazalo kod kruškine buve).

U jednom gramu našeg glistenjaka se nalazi najmanje 30.000.000 korisnih mikroorganizama što je najmanje 12 puta više nego li u najplodnijoj zemlji na našoj planeti, priča Milan za kraj.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca