Vremenske prilike su takve da nanose velike štete voćarskoj proizvodnji. Veliki broj voćnjaka posebno onih koji se nalaze u dolinama reka, to se misli na zasade kupine, maline, pa čak i jagode su poplavljene. S druge strane kiše velikog intenziteta u kontinuitetu sprečavaju primenu zaštitnih sredstava u cilju zaštite od bolesti i štetočina. Tako da je to jedan od velikih problema, jer pri ovolikoj količini padavina pojava nekih bolesti naročito truljenje plodova su izraženiji. Truljenje plodova je veliki problem za proizvođače, posebno za one koji zemljište u voćnjaku održavaju, primenjuju stalnu obradu.
„Proizvođači zbog obilnih kiša imaju problem, nisu u mogućnosti da se kreću po voćnjacima, ne mogu na vreme da primene adekvatnu zaštitu. Slični problemi se javljaju kod voćnih vrsta gde plodovi sada ne sazrevaju, ali mogu da se jave neke bolesti, isti problem je i kod vinove loze, može doći do plamenjače, ističe prof. dr Dragan Radivojević, sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu.
Prema njegovim rečima najlošija situacija je trenutno sa rodom trešanja kod kojih su velika vlaga i kiše dovele do pucanja plodova zbog čega će voćari sigurno biti na gubitku i da će u ponudi biti trešnje slabijeg kvaliteta.
„Vrhunac problema je što takve plodove trgovci ne smeju da izvoze, jer postoji mogućnost kvarenja tokom transporta, i zbog toga cena tih plodova na domaćem tržištu pada, jer je ponuda velika. U regularnim godinama oni te plodove mogu da izvezu na druga tržišta i ne dolazi do zagušenja na našem tržištu. U ovoj situaciji oni ne smeju da krenu u izvoz zbog toga što plodovi ne mogu da stignu do krajnjeg potrošača na udaljeno tržište bez promene i kvarenja, ističe Radivojević.
Po njegovim rečima kada je u pitanju kruška, problem je taj, da je u nekim delovima Srbije bio mraz, oko Fruške gore, a veći problem je hladno vreme tokom perioda cvetanja, tako da je zametanje plodova mnogo manje nego što je to u dobrim godinama. Što se tiče trenutnih prilika, opet imamo problem, zbog nemogućnosti zaštite, pojačan je napad kruškine buve. Teško je zaštititu kruške, tako da nećemo imati kvalitetne plodove zbog kruškine buve.
Kada su jabuke u pitanju očekuje se dobar prinos, ove vremenske prilike pogoduju jabuci. Ovde takođe postoji problem kada je zaštita u pitanju, ko nije zaštitio jabuku od čađave krastavosti. S druge strane broj tretmana je veći za tri do četiri tretmana u odnosu na prošlu godinu.
Kod jabuke u većini zasada se zemljište između redova održava u vidu tamnog pokrivača pa je lakše kretanje traktora koji obavljaju zaštitu, nego što je to slučaj sa drugim voćnim vrstama.
Na pitanje koliko je štetno koristiti više tretmana, profesor dr Radivojević je istakao da ako imamo tri, četiri tretmana više, to ne znači da su plodovi manje zdravi. U tom slučaju je veoma bitno da proizvođač vodi računa, tako što će upotrebljavati sredstva koja su dozvoljena, koja su bezbedna i da se poštuje karenca.