Apel vlasnicima koji imaju farme svinja

Do danas je na teritoriji Republike Srbije izvršeno oko 290.000 aktivnih nadzora kod domaćih i divljih svinja, od strane ovlašćene veterinarske službe i uzorkovano je preko 12.000 uzoraka krvi na brisu i briseva organa za molekularna ispitivanja na afričku kugu svinja (AKS).

Uprava za, veterinu MPŠV služba sprovodi nadzor na gazdinstvima sa svinjama, prema planu u kontinuitetu.

Trenutno se u Republici Srbiji osim aktivnog i pasivnog nadzora kod domaćih svinja, sprovodi i monitoring na AKS kod divljih svinja na celoj teritoriji zemlje osim područja koje je proglašeno zaraženim (inficiranim) gde se sprovode mere u skladu sa donetim Rešenjima u cilju suzbijanja bolesti.

Kod domaćih svinja u 2023. godini prvi slučaj je potvrđen je 04.01.2023. godine u opštini Bosilegrad, Pčinjski upravni okrug. Uprava za veterinu je u 2023 godini donela 58 rešenja o proglašenju zaraženog i ugroženog područja od AKS kod domaćih svinja. Do danas je  na 617 gazdinstava na teritoriji 26 opštine u 10 Upravnih okruga (Pčinjski, Braničevski, Pomoravski, Podunavski, Moravički, Južnobanatski, Borski, Srednjebanatski, Zaječarski i Grad Beograd) potvrđeno 1083 slučajeva AKS kod domaćih svinja, od čega je 491 uginulih svinja. U zaraženim gazdinstvima izvršena je eutanazija 4551 svinja sa neškodljivim uklanjanjem i dezinfekcijom gazdinstva.

Za uginule i ubijene svinje predviđena je puna finansijska nadoknada vlasnicima životinja po hitnom postupku.

Afrička kuga svinja (AKS) je kontagiozna virusna bolest domaćih i divljih svinja. Glavni izvor bolesti su divlje svinje, a kada se jednom bolest prenese na domađe svinje, glavni faktori koji povećavaju rizik od širenja su neadekvatne merama biološke sigurnosti i ljudsko ponašanje.

U toku 2023. godine bolest je dijagnostikovana u sledećim zemljama regiona: Rumuniji, BIH, Hrvatskoj, Nemačkoj, Italiji, Grčkoj, Severnoj Makedoniji i kod divljih svinja u Mađarskoj, Bugarskoj, Slovačkoj i Češkoj, sa velikim brojem žarišta.

Bolest se širi kontaktom zaraženih sa zdravim svinjama, ishranom svinja pomijama u kojima ima kontaminiranih ostataka hrane, kontaminiranom hranom i vodom, odećom i obućom, kontaminiranim predmetima i opremom, prevoznim sredstvima, stajnjakom, leševima uginulih i zaklanih životinja, glodarima, insektima.

Za ovo oboljenje svinja ne postoji specifična terapija niti imunoprofilaksa.

 

Apel vlasnicima:

 

  • postavite dezbarijere na ulazu i izlazu u objekat gde se drže svinje 2% rastvor žive sode
  • obavezno prijavte svake bolesne ili uginule domaće ili divlje svinje nadležnom veterinaru;
  • ne hranite svinje pomijama;
  • izbegavate pašno držanje svinja;
  • sprečite direktan kontakt sa divljim svinjama ;
  • osobe koje su bile u kontaktu sa divljim svinjama moraju dobro oprati i dezinfikovati odeću i obuću;

Iz ove kategorije

Pročitajte i:

25.07.2024.

Uskoro Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na  podsticaje u  stočarstvu za krave za uzgoj  teladi za tov za 2024. godinu

23.07.2024.

Zaraženo poručije od afričke kuge svinja

22.07.2024.

Ministarstvu poljoprivrede biće prebačeno 3,67 milijardi dinara

20.07.2024.

Uskoro Javni poziv za premiju za mleko za drugi kvartal 2024. godine

18.07.2024.

Postignut dogovor sa poljoprivrednicima

15.07.2024.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca