Za nepravilno prijavljene subvencije pasivan status evo i na koliko godina

Jedna važna tema su subvencije, odnosno to što je utvrđeno da su neki imali parcele koje nisu obrađivali, a uzimali su subvencije za proizvodnju. Ministarka je prošle nedelje rekla da je kontrolisana 101 parcela, i da su na 99 uočene nepravilnosti, od čega je 81 parcela bila potpuno nepoljoprivredna, kako prenosi Novi magazin.

„U međuvremenu su iskontrolisane još 43 parcele, od čega 39 je bilo u nepravilnosti. To znači da je neverovatno kakva moć spekulacija i izvrtanja realnosti postoji. To su ljudi koji nisu poljoprivrednici, oni su u e-agraru prijavili parcelu na kojoj je šuma. Ko zna koliko dugo su uzimali novac iz sredstva budžeta, a nisu se bavili poljoprivredom na toj parceli. Ne može se reći da su slučajno pogrešili jer je rok za prijavu bio kratak“, kaže Tanasković.

Na pojedine komentare koji govore u prilog tome da se poljoprivredom uglavnom bave stariji ljudi, i da je u pitanju možda greška jer nisu toliko vični kompjuteru i programima, Tanasković kaže da te tvrdnje ne stoje.

„Prvo, ti poljoprivrednici su dolazili ili u stručnu službu, ili je dolazio neko mlađi ko je prijavljivao. Tvrdim da u Srbiji nema poljoprivrednika koji ne zna gde šta gaji. Ti poljoprivrednici neće biti kažnjeni, ako gaje kukuruz, a kažu da je pšenica jer je na pola parcele tako… oni nisu predmet“, kaže Tanasković.

Po zakonu, dodaje, poljoprivrednici su u svakom trenutku morali i ranije da znaju, i svaku promenu kulture da prijave upravi za trezor.

„Sada imamo 303.000 subvencija po hektaru, pa nije moguće da inspektori svaki provere. Ovo je maltene 99 odsto tačno, jer mi imamo snimak koji je napravljen u ratarskoj sezoni, u odnosu na ono što je prijavljeno u e-agrar, i inspektor utvrđuje stanje na licu mesta. Gde god postoji da se obrađuje parcela ali nije ono što je prijavljeno, dobiće da isprave do 31.12.2023. godine“, kaže Tanasković.

Za one koji ne obrađuju, a prijavili su se za subvencije jer im se u katastru to vodi kao poljoprivredno zemljište, situacija je drugačija.

„Ta gazdinstva su i otvarana da bi dobili subvencije. Prvo će ići u pasivan status na tri godine, a onda upravni postupak i sve ono što iz zapisnika proizilazi“, kaže ministarka.

„Svakodnevno razgovaram sa poljoprivrednicima i udruženjima. Svi su podržali ovo, jer oni sve vreme ukazuju na to da takvih ima puno. Kontrole će se nastaviti. Trenutno se kontroliše 686 parcela, pa ćemo u narednih 7-10 dana imati i za njih izveštaj. To nema nikakve veze sa subvencijom. Ona se uredno svima isplaćuje i neće biti zaustavljena jer se nešto proverava. Onaj ko bude doveden do toga da ima neispravnost, moraće da vrati sredstva u budžet“, zaključila je Tanasković.

Postavlja se pitanje šta je kod onih proizvođača kod čijih se svinja pojavi afrička kuga – spekulacije su bile brojne, a išle su dotle da će se ljudima po tri godine zabranjivati da se bave uzgojem. Tanasković, međutim, objašnjava da nije tako.

Iz ove kategorije

Pročitajte i:

25.07.2024.

Uskoro Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na  podsticaje u  stočarstvu za krave za uzgoj  teladi za tov za 2024. godinu

22.07.2024.

Ministarstvu poljoprivrede biće prebačeno 3,67 milijardi dinara

20.07.2024.

Uskoro Javni poziv za premiju za mleko za drugi kvartal 2024. godine

18.07.2024.

Postignut dogovor sa poljoprivrednicima

15.07.2024.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća

10.07.2024.

Javni poziv za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje za investicije za unapređenje i razvoj ruralne infrastrukture za 2024. godinu.

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca