U Lovištu Kaćka šuma otvorena je dvodnevna smotra trofeja običnog jelena u sklopu izložbe TROPHY SHOW. Manifestacija je nastala u saradnji JP Vojvodina šume, Lovačkog saveza Vojvodine i Novosadskog sajma. Namenjena je pre svega lovcima, simpatizerima, ali i svim radoznalcima.
– Danas možete videti 181 trofej običnog jelena, od toga je 21 zlatni trofej, 58 je srebrnih, 54 bronzanih i više ih je od 40 do medalje, rekao je Roland Kokai direktor JP Vojvodina šume. – Pošto se ne održava tradicionalni “Lorist” smatrali smo da je neophodno da i na ovaj način pokažemo da postoji društvena potreba za građanskim lovstvom, posebno ako uzmemo u obzir da je u Srbiji 80.000 hiljada lovaca, od toga 20.000 u Vojvodini. Lovci rade i jedan ozbiljan posao, ako to rade etički, a verujem da većina to i čini na takav način. Mi lovci negujemo i čuvamo prirodu, naglasio je Kokai. Smatram da i u narednim godinama ima smisla da sličan događaj organizujemo kao uvertiru budućim “Loristima”, rekao je Kokai i dodao – Mi smo napunili krajem prošle godine 20 godina postojanja. Kroz monografiju ”Dvadeset godina poslovanja JP Vojvodina šume” pokušali smo da predstavimo i ilustrujemo istoriju i sve ono što se dešavalo u Vojvodinašumama tih godina. Ako uzmemo u obzir da je pre 256 godina počelo plansko i održivo gazdovanje šumama na ovim prostorima u Sremu, a pre 210 godina pošumljavanje Deliblatske peščare i da je pre 150 godina Bečki dvor Obedsku baru proglasio za specijalni rezervat prirode, a to je drugi specijalni rezervat proglašen na kugli zemaljskoj, posle Jeloustona u Sjedinjenim američkim državama, onda treba da budemo obazrivi i oprezni u našem svakodnevnom delovanju i da sačuvamo i tradiciju koju nam prošlost nameće, istakao je Kokai.
Kokai je govorio i o šumarstvu, zaposlenima u preduzeću, kao i razvoju i budućnosti. – Trenutno imamo projekte za više od četiri miliona evra koji su u realizaciji, a podržava ih Evropska unija. Predali smo 13 projekata o prekograničnim programima sa Mađarskom, Rumunijom, Hrvatskom i Life programa preko 11 miliona evra. Biće to značajan finansijski resurs kojim ćemo moći u naredne tri, četiri godine da ostvarimo dalji razvoj, rekao je između ostalog Kokai.
Izvršni direktor za šumarstvo, ekologiju i razvoj dr Marko Marinković, glavni i odgovorni urednik monografije je istakao da je ona lepa retrospektiva u kojoj je na strukturiran način prikazana sva složenost posla koji obavljaju, prema vrsti posla, a to naravno odslikava i sektore i organizacionu formu preduzeća. – -Kroz monografiju možemo da se vratimo u prošlost i da vidimo šta je ono što smo nasledili i koja je vizija za budućnost, dodao je Marinković.
Partner u organizaciji Izložbe trofeja lovne faune Srbije je i Lovački savez Vojvodine koji će 10. decembra proslaviti 101 rođendan. – Na reprezentativan način ovde se predstavlja bogatstvo lovne faune Vojvodine i Republike Srbije. Ovo je rezultat odgovornog rada i pristupa zaštiti prirode i divljači, rekao je predsednik Lovačkog Saveza Vojvodine Željko Sušec. – Lovački savez Vojvodine kao krovna organizacija lovstva u Vojvodini podržava ovakve manisfestacije. Verujem da će ovo preći u tradiciju i da će se održavati svake godine, a nadam se da ćemo sledeće godine uživati u još većem broju trofeja jače trofejne vrednosti, dodao je Sušec.
Izuzetna saradnja Novosadskog sajma, najstarije sajamske kuće na ovim prostorima, koja je ove godine obeležila vek postojanja i JP Vojvodinašume je ovom manifestacijom nastavljena i osnažena. -U tom veku više od 20 godina sarađujemo sa JP Vojvodinašume i svake godine ta saradnja daje kvalitet više. Lepo je reći da u godini u kojoj obeležavamo 100 godina pokrećemo novi projekat. Izložba je ideja Vojvodinašuma koju smo oberučke prihvatili, rekao je Boris Nadlukač, izvršni direktor za sajamsku delatnost Novosadskog sajma. – Ono što će obeležiti ovu manifestaciju su svakako edukativne tribine komercijalni sadržaji i oni okrenuti širokoj publici. Verujemo da će to biti pravi mamac za ljubitelje lovstva i prirode, kao i da je ovo samo prvi korak i da će naredni TROPHY SHOW i oni posle njega biti još bogatiji, naglasio je Nadlukač.
Smotra i prikaz trofeja kroz izložbenu postavku određene lovne vrste na ovakvim specijalizovanim manifestacijama je u državama srednje i zapadne Evrope sa razvijenim lovstvom i lovnom privredom uobičajen način promocije i popularizacije građanskog lovstva. Takođe se, kroz predstavljanje i promociju opreme za lov, učešće lovačkih asocijacija, prezentacije i promocije stručne literature iz oblasti šumarstva i lovstva, na ovakvim lovačkim manifestacijama predstavlja i lovna privreda jedne države.
Tokom dva dana manifestacija TROPHY SHOW posetiocima nudi trofeje iz ranijeg perioda, ali i iz ove godine ukupne vrednosti oko pola miliona evra. Organizovane su i prateće aktivnosti – predavanje o planiranju i gazdovanju običnim jelenom u lovištima JP Vojvodinašume, javna rasprava o izmenama i dopunama aktuelnog Zakona o lovstvu Republike Srbije, promocija optičkih uređaja i savremene opreme za detekciju i kretanje divljači u noćnim i otežanim uslovima vidljivosti, ali i prezentacija specijaliteta od lovačke divljači.