Ventilacija u košnicama medonosnih pčela ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja i produktivnosti pčelinje zajednice. Međutim, ova oblast često je meta rasprava među pčelarima. Dok jedni smatraju da ventilacija šteti pčelama, jer se tako rashlađuje košnica, drugi tvrde da uz dobru ventilaciju košnica može doći povećanja prinosa meda. Ko je u pravu?
Pet razloga za dobru ventilaciju
Ventilacija u košnicama ima veliki uticaj na zdravlje, dobrobit i produktivnost pčela. Pomaže očuvanju optimalnih uslova unutar košnice i pruža podršku za uspešno održavanje pčelinjeg društva. Kako objašnjavaju stručnjaci dobra ventilacija unutar košnice pomaže pčelama da lakše ispari višak vode iz nektara čime se stvara više mesta za skladištenje meda i povećavaju prinosi. Vazduh u košnici, kao i u domovima ljudi, treba stalno da bude u pokretu. Kolonija pčela najčešće se ponaša kao ogromna lepeza ili ventilator jer mašući krilima doprinose cirkulaciji vazduha kroz košnicu unoseći novi i izbacujući stari vazduh.
Prema rečima stručnjaka postoji pet glavnih razlozi zašto je medonosnim pčelama neophodna dobra ventilacija košnica.
Regulacija temperature
Pčelinja zajednica održava određenu temperaturu unutar košnice kako bi omogućila optimalne uslove za razvoj mladih ali i odraslih pčela. Dobra ventilacija pomaže u održavanju stabilne temperature unutar košnice sprečavajući pregrevanje tokom leta odnosno preterano hlađenje zimi.
Kontrola vlage
Vlaga je najveći neprijatelj pčela, a njen višak koji se zadržava unutar košnice može izazvati pojavu buđi i gljivica koje utiču na zdravlje pčela. Osim toga, med izložen plesni gubi na ukusu i kvalitetu, nije dobar za upotrebu, ni za ljude ni za pčele. Do ovoga dolazi kada se višak vlage kondenzuje unutar košnice. Zbog toga je dobra ventilacija ključna u izbacivanju suvišne vlage i održavanje unutrašnjosti košnice suvom i zdravom.
Kvalitet vazduha
Dobar protok vazduha u košnici pomaže u eliminisanju ugljen-dioksida i drugih štetnih gasova koji se akumuliraju tokom disanja pčela. Dobra ventilacija omogućava bolji protok i kvalitet vazduha koji je pčelama neophodan.
Kontrola bolesti i parazita
Ventilacija može doprineti suzbijanju širenja bolesti i parazita u košnici. Povećani protok vazduha može otežati razvoj i preživljavanje određenih patogena koji se prenose među pčelama.
Smanjenje stresa
Nedostatak ventilacije može stvoriti stresne uslove za pčele, što za posledicu ima smanjene produktivnosti i povećane agresivnosti. Dobar protok vazduha može pomoći u smanjenju stresa i održavanju harmoničnog odnosa unutar pčelinje zajednice.
Kako poboljšati ventilaciju?
Vazduh u pčelinjoj košnici cirkuliše prirodno. Veliki deo vazduha ulazi kroz ulaz ili donju dasku košnice. Unutar košnice pčele stvaraju toplotu i vlagu isto kao i ljudi. Vazduh koji okružuje pčele postaje topao od pčelinjih tela i disanja, a zatim se podiže do vrha košnice. Ovo se ne razlikuje od toplog vazduha u vašoj kući koji se diže do plafona. Ako obezbedite otvor blizu vrha košnice ovaj topao vazduh će izlaziti napolje noseći sa sobom višak vlage i zagađivače. Kako ustajali vazduh izlazi napolje tako svež ulazi u košnicu na dnu.
Ova cirkulacija vazduha se dešava konstantno a može varirati u zavisnosti od spoljne temperature, broja pčela, vetra i vlažnosti. Kada pčele aktivno mašu krilima da osuše med vazduh se kreće još brže kroz košnicu. Ne treba zaboraviti da je svaka pčelinja zajednica drugačija i da ventilacija zavisi od vrste košnice, klime, lokalnih uslova, populacije košnice i izloženosti suncu. Mnogi pčelari smatraju da hladnoća šteti pčelama ali zaboravljaju da i previše topla košnica može biti opasna. Ako se košnica previše zagreje može oštetiti leglo u razvoju, rastopiti saće, pčele će više raditi odnosno mahati krilima što stvara dodatnu toplotu. Kada povećamo ventilaciju košnice smanjujemo opterećenje pčelama. Evo nekoliko načina na koje možete poboljšati ventilaciju u košnici:
Dodavanje otvora
Povećate broj otvora ili proreza na košnici kako biste omogućili veći protok vazduha. To možete postići dodavanjem dodatnih otvora na vrhu, dnu ili sa strane košnice. Otvori ne smeju biti previše veliki kako u košnicu ne bi ulazili predatori.
Postavljanje mrežica za ventilaciju
Ove mrežice mogu biti postavljene preko postojećih otvora kako bi se regulisao protok vazduha, ali i sprečio ulazak štetočina pri čemu će se omogućiti bolja cirkulacija vazduha kroz košnicu.
Upotreba štitnika
U pitanju su posebne naprave koje se mogu postaviti iznad ulaza u košnicu kako bi se omogućila cirkulacija vazduha. Oni štite košnicu od kiše i snega ali i obezbeđuju protok vazduh.
Podnice sa rešetkom
Upotrebom podnica sa rešetkastom strukturom omogućavate da višak vlage i otpad padnu iz košnice, ali i poboljšavaju ventilaciju.
Redovno održavanje
Redovno čistite i održavajte otvore za ventilaciju kako biste osigurali da nisu začepljeni voskom, propolisom ili drugim materijalima.
Pratite uslove u košnici
Pratite ponašanje pčela i temperaturu unutar košnice kako biste utvrdili da li je ventilacija dovoljna ili je potrebno dodatno poboljšanje.
Važno je napomenuti da pravilna ventilacija zavisi od vremenskih uslova i mesta gde se košnica nalazi. Zbog toga je važno pratiti potrebe pčela i u zavisnosti od toga prilagoditi ventilaciju.
Imajte na umu da su mnoga od ovih rešenja za ventilaciju najprikladnija za vruće vreme pa ih možete zatvoriti kad dođe zima, piše sajt Honey Bee Suite.