Virus smeđe naboranosti paradajza

Virus smeđe naboranosti ploda paradajza  je novootkriveni virus paradajza. Prvi put detektovan je 2014. godine u Izraelu, a nedavno je uočena njegova iznenadna pojava u Kini, Meksiku, SAD-u i nekoliko zemalja EPPO regiona. ToBRFV se ubraja u grupu visokoinfektivnih i veoma postojanih virusa. Propagativni materijal, uključujući seme i rasad, kao i sveži plodovi paradajza i paprike predstavljaju glavni put unosa virusa u nove regione. Takođe, ToBRFV se lako širi mehanički, kontaktom biljaka, kontaminiranim oruđem, obućom, odećom, rukama i drugom opremom prilikom izvođenja različitih mera nege useva.

Kontrola oboljenja je veoma teška i najvažniju meru predstavlja sprečavanje unošenja virusa upotrebom zdravog propagativnog materijala. Jednom kada je virus unet u neko područje, mere suzbijanja su veoma ograničene i uglavnom se oslanjaju na uništavanje zaraženih biljaka i primenu strogih fitosanitarnih mera, jer otporne sorte trenutno nisu dostupne. Zbog potencijala da izazove velike štetne u proizvodnji paradajza, ToBRFV poseduje značajan fitosanitarni rizik za proizvodnju paradajza u zemljama EPPO regiona, pa je 2020. godine uvršten u EPPO A2 karantinsku listu.Povezan sa virusom mozaika duvana – Tobacco Mosaic Virus (TMV) i virusom mozaika paradajza – Tomato Mosaic Virus (ToMV).Glavne biljke domaćini su paradajz i paprika.

Simptomi izazvani ToBRFV-om u paradajzu su poput onih koje izazivaju drugi tobamovirusi kod osetljivih biljaka: oblik mozaika na lišću, sužavanje lišća, nekroza na dršci, čašicama ili peteljkama i/ili žute mrlje na plodovima. Veliki rizik je u činjenici da se simptomi mogu videti kao PepMV ili TSVV. Veoma je važno da se uzme uzorak sumnjivih biljaka i ispita u akreditovanoj laboratoriji.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Čajevi za kvalitetniji život

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca