Interpoma je jedini međunarodni sajam posvećen isključivo svetu jabuka, od proizvodnje do skladištenja i marketinga. Odežan je od 21. do 23. novembra u Bolzanu. Interpoma je međunarodna platforma koja okuplja stručnjake za Apple iz celog sveta sa svojim idejama, proizvodima, tehnologijama, projektima i nudi inovativna rešenja.
Sa svojih 18.400 hektara obradivih površina, Južni Tirol je najveći region za uzgoj jabuka u Evropi i jedan od najvažnijih u svetu. Interpoma je nastala iz ovog znanja, inicirana i podržana do danas od strane jakih partnera u ovom sektoru.
Sajam su posetili i valjevski poljoprivrednici. Ovo četvorodnevno putovanje organizuje JP „Agrorazvoj- valjevske doline“ u okviru redovnih studijskih putovanja za poljoprivrednike, kako bi se informasili o novim dostignućima u voćarskoj proizvodnji, skladištenju i preradi voća do marketinga i plasiranja proizvoda na tržištu.
JP „Agrorazvoj“ kao i svake godine oranizuje studijsko putovanje za valjevske poljoprivrednike a ovog puta je to poseta sajmu INTERPROMA u Bolcanu koji, pored bogatog izložbenog programa, nudi i uvid u najnovije trendove u voćarskoj proizvodnji. Prvog dana posetićemo fabriku poljoprivredne mehanizacije, jer su predviđeni i prateći programi, kao što su predavanja, vođene ture i tematske izložbe. Važan deo programa je i obilazak voćnjaka i vinograda, kao i razgovori sa poljoprivrednim proizvođačima. U povratku bićemo gosti jedne farme u Republici Hrvatskoj i prisustvovati predavanju o uzgoju i tehnikama koje se koriste u proizvodnji voća i vina. Ovo je odlična prilika za naše proizvođače i izvoznike jabuke a plasman postoji samo za najkvalitetniju jabuku iz Srbije. Takođe, ovo je šansa i za naše vinarije i destilerije za istraživanje inovacija i umrežavanje sa inostranim kupcima- rekla je Snežana Birčanin.
Digitalizacija je bita u centru pažnje između 21. i 23. novembra na Fiera Bolzano. Međunarodna industrija jabuka će ocrtati mapu puta budućnosti, a sve oči će biti uprte u „Voćnjak budućnosti“, prostor u kojem će jedanaest kompanija pokazati svoje najsavremenije tehnologije.
Interpoma se prostire na 25.000 m2 sa 490 izlagača iz 21 zemlje. Fokusira se na trendove u industriji i ulazi u specifične tematske radionice i događaje kojima predsedavaju vodeći stručnjaci, istraživači i ključni akteri iz celog sveta.
Lajtmotiv Interpoma 2024. Digitalizacija i „Voćnjak budućnosti“ odvela je posetioce na putovanje da otkriju nove genetske i digitalne tehnologije koje se koriste za optimizaciju uzgoja jabuke i njegovu održivost. Sveobuhvatna tema koja obuhvata dva dana Kongresa, tri dana Tours-a, prestižnu nagradu Interpoma, novu oblast „Voćnjak budućnosti“, treće izdanje IPOMA magazina, kao i sastanke, radionice i druge događaje koji se održavaju. na Fiera Bolzano.
Kongres Interpoma 2024. Održaćan je 21. i 22. novembra. Predstavlja glavni događaj obuke u svetu za stručnjake iz industrije organizovan uz podršku Lajmburškog istraživačkog centra. Prvi dan je bio posvećen „Genetičkoj evoluciji: Nove tehnologije oplemenjivanja“, obuhvatajući teme kao što su globalni propisi o uređivanju genoma na biljkama, prava intelektualne svojine i svest i prihvatanje novih tehnologija oplemenjivanja od strane potrošača. Drugi dan – „Digitalna revolucija: Voćnjaci budućnosti“ – će se okrenuti teoretskim aspektima i fokusirati se na senzore i mikročipove, kao i AI rešenja za upravljanje velikim podacima za biljke u realnom vremenu, planiranje akcija na licu mesta i upravljanje berbom jabuka.
Berba jabuka u Evropi će doživeti pad od 11% u odnosu na isti period prethodne godine, što će rezultirati prinosom od 10.207.000 tona, prema podacima podeljenim tokom Prognosfruit-a, tradicionalne evropske konferencije koja predstavlja procene globalnih berbi jabuka i krušaka.
Glavni verovatni uzroci su prolećni mrazevi i loše vreme koje su pogodile veći deo Evrope. Tačnije, Poljska, glavni evropski proizvođač jabuka, doživeće pad od 20% u odnosu na 2023. godinu, sa nivoom proizvodnje procenjenim na 3.190.000 tona. Prognoze negativno utiču i na druge važne zemlje proizvođače jabuka kao što su Francuska (-3%) i Nemačka (-16%).
Procene takođe ukazuju na pad kod sorti kao što su Golden Delicious i Gala, dok će nove sorte imati dobru žetvu u skladu sa svojim rekordnim prinosima od 2023. godine.
U poređenju sa 2023., italijanske prognoze su takođe pale (-1%) na 2.162.495 tona. Pad će ovde takođe uglavnom uticati na Golden Delicious i Gala, dok će nove sorte nastaviti da rastu zbog postepenog otvaranja novih voćnjaka.