Nabavka sadnog materijala

Pri podizanju zasada voća značajan udeo novčanih sredstava odlazi na nabavku sadnog materijala – sadnica. Zasadi voća su dugoročne investicije pa se greške učinjene u startu teško mogu popraviti, a naročito ako je zasad podignut neadekvatnim sadnim materijalom. Zato se problematici nabavke sadnog materijala treba ozbiljno pristupiti.

Na našem tržištu postoji široka ponuda sadnog materijala od velikog broja proizvođača pa u pogledu kvaliteta vlada prilična raznolikost. Najbolji izbor naših voćara bio bi unapred ugovorena proizvodnja sadnica sa nekim od renomiranih proizvođača sadnog materijala. Na ovaj način kupac sadnog materijala može da diktira sortiment i kvalitet željenih sadnica. U zavisnosti od uslova gajenja i projektovane tehnologije uzgoja, biraju se odgovarajuće sadnice i taj izbor treba prepustiti stručnim licima.

Na našem tržištu se mogu naći sadnice domaćih proizvođača ali i sadnice iz uvoza. Sadnice su najčešće jednogodišnje, ali mogu biti i dvo i višegodišnje. Pri dugotrajnoj manipulaciji sadnicama dolazi do njihovog isušivanja i ozleđivanja pa je pre kupovine sadnog materijala neophodno obaviti detaljnu kontrolu stanja korenovog sistema i pupoljaka. Koren sadnice mora biti razvijen, svež, svetle boje, sa pravilno raspoređenim žilama. Pupoljci ne smeju biti oštećeni, a naročito ne oni u zoni formiranja buduće krune. Na sadnicama mogu biti razvijene prevremene grane, što je poželjno ukoliko se one nalaze u zoni buduće krune. Prebujne jednogodišnje sadnice mogu imati zaslepljene pupoljke koji otežavaju pravilno formiranje uzgojnog oblika, pa takve sadnice treba izbegavati.

Knip sadnice

Posebnu kategoriju sadnica čine „knip“ sadnice koje su obično sa dvogodišnjim nadzemnim delom (kalemom). Na takvim sadnicama je uobičajeno postojanje po 5, 7, 10 pa i više dobro razvijenih prevremenih grana sa rodnim potencijalom koji u godini sadnje može obezbediti solidan rod. Dobijaju se od okulanata ili sadnica dobijenih engleskim spajanjem u sobnim uslovima. Ove sadnice imaju visoku početnu rodnost, ali i visoku cenu na tržištu. Da bi ovakav sadni materijal opravdao svoju visoku cenu i ispoljio svoje prednosti, neophodno je obezbediti optimalne uslove koji u prvom redu čini prisustvo sistema za navodnjavanje.

Podsećamo da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede subvencioniše nabavku sadnog materijala iznosom podsticaja, za sertifikovani sadni materijal, u iznosu od 50% od vrednosti sadnog materijala, bez uračunatog PDV a, i iznos od 65% za voćne zasade podignute u područjima sa otežanim uslovima rada.

Iz ove kategorije

Pročitajte i

Najčitanije danas

Najčitanije ove nedelje

Najčitanije ovog meseca

Reklamni prostor